Mesto Partizánske dlhodobo finančne prispieva na aktivity škôl, ktoré mapujú našu históriu, na aktivity, ktoré nedajú zabudnúť ani žiakom na hrôzy vojny, na veľké osobnosti nášho malého Slovenska, na aktivity z oblasti vedy a výskumu, ale aj súčasnosti.
Spoločne s deviatakmi zo ZŠ na ulici Športovcov v PE sme zorganizovali exkurziu, v rámci ktorej sme navštívili múzeum holokaustu v Seredi a NR SR.
Múzeum vzniklo v priestoroch bývalého pracovného a koncentračného tábora v Seredi, ktoré predstavuje autentické miesto viažuce sa k tragickému obdobiu riešenia židovskej otázky na Slovensku počas druhej svetovej vojny.
Žiaci si prezreli vystavené dobové dokumenty, fotografie a predmety súvisiace s prenasledovaním Židov na území Slovenska. Jedným z vystavených artefaktov je dobytčí vagón, v ktorom deportovali Židov do koncentračného tábora Auschwitz.
Múzeum zároveň slúži aj ako pamätník všetkých zavraždeným Židom zo Slovenska, pričom len samotným táborom v Seredi prešlo v období od roku 1941 do roku 1945 približne 16 000 Židov, z ktorých bola väčšina zavraždená počas holokaustu.
Žiakov sa hlboko dotklo neobyčajne neľudské zaobchádzanie so Židmi a zaujímavé rozprávanie sprievodkyne ešte dlho v nich rezonovalo.
Druhou zastávkou exkurzie bola návšteva nášho jediného zákonodarného a ústavodarného orgánu – Národnej rady Slovenskej republiky v Bratislave. Aj keď práve neprebiehalo rokovanie, dozvedeli sme sa a videli sme veľa zaujímavého. Fundovaný sprievodca pán Adamišin nás previedol budovou, povysvetľoval a trochu aj vyskúšal zo znalostí z občianskej náuky o parlamente. Priblížil nám fungovanie a právomoci NR SR, z galérie sme videli rokovaciu sálu a aj sme sa zasmiali na vtipných príhodách, ktoré sa občas aj na tomto mieste stanú.