Aj tento školský rok sa nesie v duchu česko-slovenského priateľstva, ktoré rozvíjame vzájomnými návštevami medzi družobnými školami v Čechách a na Slovensku. Minulý týždeň navštívili naši šiestaci kamarátov vo Valašskom Meziříčí a tento týždeň boli oni na návšteve u nás. Osem žiakov zo Základnej školy Žerotínova a osem žiakov zo Základnej školy na Malinovského ulici sa tešilo zo spoločne strávených hodín. Vo Valašskom Meziříčí sa slovenské a české deti zahrali spoločenské hry v ich novej mongolskej jurte, súťažili vo vybíjanej a zúčastnili sa prehliadky mestskej knižnice a historickej časti mesta. V Partizánskom sa dozvedeli zaujímavosti o slovenských a českých NAJ pomocou novovytvorených pracovných listov „Poznávajme sa navzájom – Poznávejme se navzájem“. Potom si vyrobili nádherné, voňavé mydielka a prehliadli si našu školu. Všetky aktivity sa im veľmi páčili a tešili sa, že si tu našli nových kamarátov.
Česko – slovenská výmena 2019
- 44
OZNAM - TESTOVANIE 5
OZNAM
Dňa 20. novembra 2019 (streda) sa v našej škole uskutoční
TESTOVANIE 5 – 2019
Organizátor testovania: Národný ústav certifikovaných meraní vzdelávania
Názov a adresa školy: Základná škola, Malinovského ulica 1160/31, 958 06 Partizánske
Testovanie sa uskutoční v štyroch skupinách:
1. Označenie učebne: č. dverí 224, II. poschodie (trieda 6. A)
Meno administrátora: Mgr. Róbert Dorčiak – matematika
Mgr. Róbert Dorčiak – slovenský jazyk a literatúra
Kód skupiny: 01
Počet testovaných žiakov v učebni: 11 žiakov
2. Označenie učebne: č. dverí 221, II. poschodie (multimediálna učebňa)
Meno administrátora: Mgr. Dagmar Šudíková – matematika
Mgr. Dagmar Šudíková – slovenský jazyk a literatúra
Kód skupiny: 02
Počet testovaných žiakov v učebni: 11 žiakov
3. Označenie učebne: č. dverí 211, II. poschodie - (neoznačená trieda)
Meno administrátora: RNDr. Zuzana Hradiská – matematika
RNDr. Zuzana Hradiská – slovenský jazyk a literatúra
Kód skupiny: 03
Počet testovaných žiakov v učebni: 6 žiakov
4. Označenie učebne: č. dverí 112, I. poschodie -(učebňa anglického jazyka)
Meno administrátora: PaedDr. Zuzana Vaňová – matematika
PaedDr. Zuzana Vaňová – slovenský jazyk a literatúra
Kód skupiny: 04
Počet testovaných žiakov v učebni: 1 žiak
Riaditeľka školy, Mgr. Alena Barancová
Koordinátor Testovania 5, Mgr. Jana Kňazeová
Prednáška pre rodičov
Vážení rodičia,
na základe požiadaviek mnohých z Vás sa dňa 11.11.2019 /pondelok/ o 16.00 hodine v školskej knižnici /1.poschodie/ uskutoční prednáška na tému
Prevencia užívania drog a promiskuitného správania.
Prednáška je pod odbornou gesciou CPPPaP v Partizánskom.
Všetci ste srdečne vítaní.
Očistili a upratali sme aj Dolný pomník
Pomník, známy aj ako Dolný pomník, bol postavený v roku 1960. Na tomto mieste fašisti v roku 1944 zverským spôsobom povraždili 35 neznámych hrdinov, bojovníkov za našu slobody. Dievčatá zo 6.A triedy dnes vyčistili priestor v okolí Dolného pomníka a položili k nemu v mene celej ZŠ Malinovského veniec ako prejav spomienky na padlých hrdinov.
3
Plodobranie
Projekt SADOVO 2019 pokračuje. Vo štvrtok 24.10.2019 sa konala v školskej záhrade akcia s názvom PLODOBRANIE. Šiestaci a ôsmaci, ktorí zrealizovali mapovanie starých krajových odrôd jabloní a hrušiek v rámci záujmového útvaru v okolí mesta Partizánske, si pripravili partnerské učenie pre druhákov a tretiakov. Naučili ich aké náradie potrebujú pri starostlivosti o stromy, ako sa dá ovocie spracovať, a čo všetko zaujímavé sa dá robiť z prírodných materiálov. Deti tvorili Land Art, sušili jabĺčka, priraďovali listy k správnym plodom v ovocnom pexese, hľadali stratené jabĺčka, športovali s jabĺčkami a hruškami a prezreli si aj výstavu starých a nových odrôd jabĺk a hrušiek. Porovnávali chuť jabĺčok z obchodu a zo sadov. Ponúkli sa jablkovým džúsom z Ostratíc a jablkovým pité, ktoré pre nich upiekli ôsmaci. V novembri nás ešte čaká zasadenie 10 ovocných stromov v rámci tohto projektu v areáli našej školy.
86
2 hodiny pre krajšie Partizánske
Aj všetci žiaci našej školy sa pridali.Pracovali sme od rána až do poobedia.Vycistili sme areál školy,workautove Ihrisko,ihrisko na J.Kráľa,aj okolie, okolie MŠ,námestie, zastávku a obe strany na ul.Malinovskeho až po kostol.Odpadkov bolo veru veľmi veľa, ale všetci pracovali s radosťou.
24
Kurz v Zaježovej – projekt Sadovo 2019
Od 14.10 do 16.10.2019 sa 2 žiačky z 8.A triedy, Vanessa Matejová a Miriam Pilátová spolu s p. uč. Hradiskou zúčastnili kurzu v Zaježovej, na ktorý vzali so sebou všetky nazbierané vzorky plodov starých odrôd jabloní a hrušiek. Na kurze sa stretlo 22 žiakov a 11 učiteľov z celého Slovenska. Počas 3 dní sme v nádhernom prostredí vzdelávacieho centra v Zaježovej riešili zaujímavé úlohy a snažili sme sa naučiť všetko dôležité o sadení, ošetrovaní, orezávaní a zbere jabloní a hrušiek. Zahrali sme si zaujímavú hru, absolvovali sme prednášku so včelárom, degustovali sme rôzne mušty v miestnej čajovni a vyrábali sme čerstvý mušt v ručnej muštárni. Posledný deň sme spoločne zasadili jabloň na lúke za vzdelávacím centrom. V nasledujúcich dňoch plánujeme na našej škole pre mladších žiakov akciu s názvom „Plodobranie“, ktoré bude spojené s poznávaním, ochutnávaním a spracovaním jabĺk a hrušiek. V novembri spoločne so staršími žiakmi zasadíme 8-10 ovocných stromov v areáli našej školy.
55
Hovorme o jedle - 1.A
Mapovanie starých odrôd jabloní a hrušiek v okolí Partizánskeho
V priebehu 3 týždňoch sme spoločne s našimi žiakmi na krúžku mapovali staré krajové odrody jabloní a hrušiek. Hľadali sme staré jablone a hrušky v extraviláne a v intraviláne nášho mesta a jeho okolia. Starý ovocný sad vedľa rieky Nitry nám ponúkol zaujímavé odrody akými sú napr. Landsberská reneta, či Solivarské ušľachtilé. V intraviláne sme zašli na návštevu aj k pánovi učiteľovi Dorčiakovi, ktorý nám dovolil odtrhnúť si zopár nádherných Jonataniek. Medzi zaujímavé staré odrody hrušiek sme zaradili Dielovu maslovku, Pastornicu, či Konferenciu. Všetko sme poriadne ochutnali a zaniesli na kurz do Zaježovej, kde nás pochválili za najväčší počet prinesených plodov spomedzi 11 škôl zo Slovenska, ktoré sú zapojené do projektu Sadovo v tomto šk.roku.
36
Pečenie pstruhov a príprava rybacej nátierky
Minulý týždeň ôsmaci v rámci exkurzie na Kulháň nachytali pstruhy. A nevedeli sa dočkať popoludňajšej stredy. Spolu s tromi mamičkami – pani M. Belianskou, pani L. Hamarovou a pani Ľ. Špidlíkovou - v školskej kuchynke pstruhy piekli masle. Každý priložil ruku k dielu. Jeden rybky umyl, druhý pripravil koreniacu zmes, ďalší krájal maslo. Maminy trpezlivo vysvetľovali, riadili prácu a pomáhali. Z údených pstruhov zase pripravili výbornú nátierku. Mäkký chlebík s vynikajúcou nátierkou bol predjedlom. Pečený pstruh s chlebíkom bol lahodnou ľahkou večerou. Aby sme boli zdraví, mali by sme konzumovať oveľa viac rýb.
-jk-
27
Partnerské učenie s predškolákmi
Na partnerské učenie ku nám prišli aj predškoláci z Malých Uheriec. Naši ôsmaci vytvorili pre nich podobné úlohy ako mali pre prváčikov. Ale keďže merali k nám cestu predsa dlhšiu, tak sme pre nich pripravili aj malé občerstvenie. Čajík z medovky, ktorá nám rastie v školskej záhrade a chlebík s rybacou nátierkou. Všetkým veľmi chutilo. Vraj prídu aj nabudúce. Budeme sa na nich tešiť.
-jk-
13
MÄSO V HLAVNEJ ÚLOHE
Vo štvrtok, 17. 10. 2019, ôsmaci na matematike počítali úlohy o spotrebe mäsa obyvateľmi Slovenska. Zistili, že:
- Jeden Slovák priemerne ročne spotreboval za toto obdobie 62,18 kilogramov mäsa.
- Spotreba bravčového mäsa sa v roku 2018 oproti roku 2014 zvýšila o 27,86 %.
- Spotreba rýb v roku 2018 sa oproti roku 2014 zvýšila o len o 1,85 %.
- Priemerná slovenská štvorčlenná domácnosť na nákup bravčového mäsa v roku 2018 minula 572,80 €.
- Priemerný Slovák by mal ročne konzumovať o 38,68 % menej červeného mäsa (červené mäso sú všetky druhy mäsa okrem hydiny, rýb a plodov mora).
- Živočíšna výroba sa podieľa na emisiách skleníkových plynov (hlavne metánu) viac, ako všetky formy dopravy dokopy. Má na svedomí až 14,5% emisií spôsobených človekom.
Riešenie, ako znížiť produkciu skleníkových plynov produkovaných živočíšnou výrobou máme na tanieri.
Zníženie spotreby mäsa = zníženie produkcie metánu = zastavenie otepľovania planéty = zdravšie životné prostredie = zdravšie stravovanie = zdravší ľudia.
-jk-
22
BIELKOVINY VO VAJÍČKU
Jednou z tém tohtoročného projektu Hovorme o jedle boli vajíčka. Aj malé dieťa vie, že vajíčko je zložené z bielka a žĺtka. Niektorí vedia, že bielko je zložené hlavne z bielkovín. Ale málokto vie, ktoré látky nepriaznivo pôsobia na bielkoviny. Vo vaječnom bielku ale aj v iných potravinách.
Siedmaci na hodine chémie skúmali nepriaznivý vplyv teploty, alkoholu, kyselín, hydroxidov a solí kovov. Vo všetkých prípadoch vznikali zrazeniny, čiže bielkoviny sa znehodnocovali.
-jk-
1
ÉČKA V MÄSOVÝCH VÝROBKOCH
Žiačky z 8.A - Saška a Natálka - oboznámili v rámci partnerského učenia žiakov 7.A na hodine biológie s výsledkami ich vlastného prieskumu v obchodoch. Prieskum bol zameraný na zisťovanie obsahu "éčok" v mäsových výrobkoch a taktiež podielu mäsa vo výrobkoch. Následne sa uskutočnila v triede diskusia o zastúpení mäsa v potrave, žiaci si prezreli potravinovú pyramídu a rozprávali sa o význame mäsa v potrave vzhľadom k vysokému zastúpeniu bielkovín v ňom. Diskutovalo sa aj o inej alternatíve získavania bielkovín v potrave vo forme strukovín, akými je napríklad sója, fazuľa, či hrach.
-zh-
1
VARILI SME SPAGETTI BOLOGNESE
Poobede, v rámci záujmového útvaru, žiaci 6. A triedy nakupovali suroviny na prípravu mäsitého jedla v obchode v anglickom jazyku. Dialógy si sami pripravili a zahrali si krátku scénku. Po nakúpení surovín začali variť omáčku Bolognese z mletého mäsa a špagety. Počas prípravy jedla v školskej kuchynke komunikovali spolu v anglickom jazyku. Na záver si všetci spolu sadli k jednému stolu, najedli sa a spokojní, že strávili príjemné popoludnie, odchádzali domov.
-zh-
„PROBLÉM HLADU V AFRIKE A PLYTVANIE POTRAVINAMI U NÁS“
Formou prezentácie oboznámil Branislav Hradiský svojich spolužiakov na hodine geografie s filmom, ktorý sledoval počas podujatia Ekotop film v Partizánskom. Film "Stačí málo" bol zameraný na plytvanie potravinami a odevmi.
Následne žiaci diskutovali o tom, že aj malé zmeny našich návykov môžu pomôcť vyriešiť tento problém. A keďže sa momentálne učia o Afrike, na porovnanie boli upozornení na opačný problém hladu ľudí v Afrike. Dozvedeli sa, že deti v Afrike nemajú toľko mäsa v potrave a že mäso si nahrádzajú hlavne prijímaním rôznych druhov strukovinových pokrmov.
V závere hodiny dostali žiaci pár kvízových otázok z toho, čo si vypočuli. Mapa hladu ich v prezentácii veľmi zaujala. Hľadali na mape všetky štáty, ktorých ľudia trpia podvýživou, či hladom.
-zh-
1
Ak chceš veľa sily mať poď sa zdravo stravovať
Máme naozaj šikovné deti v škole. Všetky deti z prvého stupňa sa veľmi rýchlo naučili krásnu veršovanku k nášmu projektu Hovorme o jedle. Tento rok sme si vybrali vzdelávaciu oblasť Mäso, hydina, ryby, vajcia, strukoviny. Nielenže sa veršovanku naučili. Pod taktovkou tiež veľmi šikovných pani učiteliek na ňu aj krásne zacvičili. Mohli ste ich vidieť cvičiť v utorok na nádvorí školy. A ak ste ich nezahliadli, tak si pozrite video z telocvične.
Ak chceš veľa sily mať
poď sa zdravo stravovať.
Fazuľka i šošovica
zafarbí ti zdravím líca.
Bôb a cícer a aj sója,
V kuchyni už v rade stoja.
Ach, tie naše strukoviny
to sú samé vitamíny.
Keď ich jeme, tak sme silní,
k tomu dáme mäsko, ryby,
Kto ich neje, robí chyby.
Že to chutí, to my vieme,
veď sa zdravo stravujeme.
Sme školáci šikovní, zdravé jedlo radi máme.
Mäsko, ryby strukoviny, na obed si s chuťou dáme.
Potom, plní vitamínov, hurá opäť k činnosti,
zabaviť sa športom i hrou, to nám robí radosti.
Hovorme o jedle - partnerské učenie
Deviataci sa rozbehli do sveta vďaka projektu Hovorme o jedle. 10 žiakov z 9.A si vybralo 10 krajín a jedlo, ktoré je charakteristické pre danú krajinu. Jedlo malo obsahovať mäso, ryby, strukoviny, vajíčka. Dostali sme sa do Turecka – kebab, Talianska – kde milujú jahňacinu, Bulharska – Kalmare ako dary mora, Francúzska – kde si doprajú slimáky a žabie stehienka, Maďarska – ich Halászlé a klobásky sú výborné, zostali sme aj na Slovensku – slanina a slepačia polievka u nás nechýbajú, Veľká Británia – fish and chips a moriak na Vianoce, Rakúsko reprezentoval viedenský rezeň, USA – moriak na Deň vďakyvzdania a hamburger, Japonsko – suschi milujú v mnohých krajinách. Žiaci tému spracovali vo forme prezentácie v anglickom jazyku a realizovali to ako partnerské učenie v 4.A a 4.B. Cieľom bolo priblížiť jedlá vo vybraných krajinách sveta, zdokonaliť slovnú zásobu žiakov v 4. ročníku. Na záver štvrtáci odpovedali na otázky deviatakov, aby sa zistilo, či si nové poznatky zapamätali a čo sa im páčilo. Deviataci si pripravili i skrátenú papierovú formu, kde uviedli kľúčové slová prezentácie taktiež v angličtine a doplnili to obrázkami. Tento materiál ponechali žiakom v triede, aby si opakovali slovnú zásobu, najmä názvy krajín a kľúčové slová. Prezentáciu so žiakmi pripravila p. uč. Pillárová.
23
Prváčikovia a ôsmaci
Zvieracie rodinky a strukovinky. Tak nazvali ôsmaci partnerské učenie pre prváčikov v rámci projektu Hovorme o jedle. Najskôr si prváčikovia preverili znalosti o domácich zvieratkách v maľovanom čítaní. Potom spoločne zarecitovali básničku o mäske a strukovinách, na ktorú tento týždeň cvičili aj zostavu na telocviku. Záver tvorili obrázky strukovín, či ich prváčikovia naozaj poznajú. V druhej časti im ôsmačky porozprávali o prieskume mäsových výrobkov v Kauflande a v Lidli. Najviac sa zabavili pri interaktívnom skladaní rybičiek ako puzzle. Niektorým sa to zo začiatku zdalo veľmi ťažké, že je to tam rozhádzané. Ale potom, keď zazvonilo na koniec hodiny, boli tak zaujatí skladaním, že sa im nechcelo odísť. -jk-
44
KULHÁŇ A VIRIDIS.
Dňa 11. 10. 2019 sa naši ôsmaci a druháci vybrali na pochod náučným chodníkom na Kulháni. Pán Dušan Mikuš z Lesnej správy Duchonka všetkým najskôr porozprával o funkcii a význame lesa. Nezabudol ani na poľovnú zver a vtáctvo, lebo hlavne toto sa chceli žiaci dozvedieť. Potom každý ôsmak dostal na starosť jedného druháčika a pochod začal. Cestou sa zastavovali pri náučných paneloch a snažili sa zapamätať čo najviac. Zároveň každý ôsmak učil svojho mladšieho kamaráta o nejakom zvieratku. Diviak, srnka, zajačik, hlucháň, muflón, prepelica... ako vyzerá, čím sa živí, kedy sa môže loviť a aké jedlo je z neho dobré. Najviac zábavy si deti užili na konci cesty, v lokalite VIRIDIS s chovnými rybníkmi na pstruhy. Nachytali pstruhy, ktoré budú piecť budúci týždeň v školskej kuchynke spolu s maminami. A z upečených pstruhov urobia vynikajúcu nátierku na chlebík. Veď rybacie mäso je najzdravšie.Spev v autobuse celou cestou naspäť do školy bol znakom toho, že tento deň sa vydaril. -jk-
26