• Preventívne programy

          • So žiakmi 1. a 2. ročníka sme tento týždeň ukončili preventívny program. V 1. ročníku bol realizovaný preventívny program Zippyho kamaráti a v 2. ročníku bol realizovaný preventívny program Kamaráti Jabĺčka. So žiakmi sme sa stretávali jedenkrát do týždňa. Na hodinách sme sa venovali rôznym témam, ako sú napríklad straty a zmeny v živote, vytváranie a strata priateľstiev, pocity, komunikácia a riešenie konfliktov. Po ukončení každej lekcie žiaci dostávajú domáce úlohy, aby si spoločne s rodičmi precvičili nadobudnuté zručnosti. Žiaci na konci preventívneho programu získali ocenenie za úspešné absolvovanie v podobe diplomu, sladkej a slanej odmeny.

          • Spolu múdrejší 3

          • Od januára 2022 môžu žiaci našej školy navštevovať hodiny doučovania v rámci programu Spolu múdrejší 3. Vytvorili sme 11 skupín, v rámci ktorých môžu žiaci prostredníctvom predĺženého výkladu a rôznych interaktívnych hier lepšie porozumieť preberanému učivu. Príležitosť zúčastniť sa doučovania využilo v každom ročníku v priemere 15 žiakov týždenne. Na pedagogických stretnutiach sme skonštatovali, že mnohí žiaci si vďaka tejto príležitosti zlepšili hodnotenie v matematike, slovenčine i cudzích jazykoch. Žiaci dostali priestor a podporu pri vypracúvaní rôznych projektov aj z vlastivedy, prírodovedy, geografie a biológie. Vďaka projektu Spolu múdrejší 3 sa nám darí zmierniť dopady pandémie vo vzdelávaní našich žiakov.

          • Ako na špinu

          • Žiaci 8.A triedy sa opäť zapojili do aktivity v rámci projektu Zatočme s odpadom. Dnes mali špeciálnu hodinu, na ktorú si priniesli rôzne čistiace prostriedky, ktoré získali v našej škole priamo od pani upratovačky. Požičala všetky druhy čistiacich prostriedkov, ktoré sa používajú u nás v škole na čistenie všetkých priestorov. Žiaci sledovali výstražné značky na obaloch čistiacich prostriedkov a triedili ich podľa toho, či boli nevhodné pre životné prostredie alebo dráždili oči a pokožku, prípadne obsahovali vysoko horľavé látky. Medzi prostriedkami našli aj ekologickejšie varianty, ktoré neobsahovali toľko nebezpečných toxických látok a boli radi, že aj takéto prostriedky sa používajú na našej škole. Nakoniec sa všetci zhodli na tom, že najmenej nebezpečnými čistiacimi prostriedkami sú tie, ktoré nájdu aj doma v kuchyni, čiže sóda bikarbóna alebo ocot. Nezabudli spomenúť aj difuzéry, ktoré osviežujú vzduch v spoločných priestoroch na chodbách našej školy.  -zh-

          • V KONTAKTE S KOŽOU

          • Májová výzva projektu ZATOČME S ODPADOM opäť zlákala žiakov 5. B triedy.

            Denne používame kozmetické prípravky, nanášame si ich na pokožku, na nechty, čistíme si nimi zuby. Naša pokožka absorbuje až 60 % toho, čím sa natierame či umývame. Chemické látky sa dostávajú až do krvi. Veľa prípravkov každodennej hygieny obsahuje aj plastové mikročastice. Voľným okom ich nezachytíme. Tie prispievajú k ďalšiemu problému – zamoreniu životného prostredia a prieniku mikroplastov do potravného reťazca. V jednej nádobke prípravku sa ich môže nachádzať aj milión. Spláchnutím do odtoku sa dostávajú do kanalizácie a ďalej do vodných zdrojov a morí. V moriach a oceánoch ich skonzumujú morské živočíchy a týmto spôsobom sa dostávajú až na náš tanier. A tu platí jednoduchý princíp: „Čo do svojho životného prostredia dáme, vracia späť k nám.“

            Chceli sme vedieť zloženia niektorých kozmetických prípravkov. Preto sme sa zahrali na detektívov. Priniesli sme si lupy a kozmetické prípravky, ktoré doma bežne používame. Informácie na obaloch sú tak malé, že voľným okom sa nedajú prečítať. Lupa nám však nestačila, potrebovali sme aj prekladový slovník. Hoci sú výrobky predávané na slovenskom trhu, zloženie v slovenskom jazyku chýbalo. Keď sme si aj niektoré zložky preložili do slovenčiny, nevedeli sme o čo ide. Nemáme dostatočné vedomosti na to, aby sme rozumeli, čo nášmu zdraviu škodí a čo nie. Veľa informácií sme získali z pracovného listu VIDÍM DO KOZMETIKY. Boli sme napríklad šokovaní, že priemerná každodenne nalíčená žena „zje“ za svoj život až dva kilogramy rúžu. Alebo že v mnohých výrobkoch sú syntetické deriváty z uhoľného dechtu, ropné deriváty, chlór, alkohol...

            Životnému prostrediu môžeme pomôcť aj tak, že si doma pripravíme vlastné mydlo, čistiacu vodu, pleťový olej alebo prací prostriedok. Budeme vedieť jeho zloženie a budeme si istí, že nezamorujeme svoje telo ani životné prostredie. To je pre piatakov výzva do budúcich školských rokov.

            -jk-

    • Kontakty

  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje