• Milí žiaci, rodičia a pedagógovia,

na našej škole pôsobí pre Vás školská psychologička

Mgr. Dorota Gažiová

Činnosť školského psychológa:

Neváhajte sa na mňa obrátiť na konzultovanie výukových a výchovných problémov, problémov v rámci vzťahov v triede a v škole a tiež, pokiaľ ste sa ocitli v ťažkej životnej situácii.

Môžem Vám poskytnúť poradenské konzultácie osobných problémov. Som k dispozícii pre žiakov, učiteľov a rodičov, ktorí sú potrební pri riešení problémov v škole.

V akých situáciách sa na mňa môžete obrátiť?

Žiaci, neváhajte za mnou prísť, pokiaľ:

•  máte problémy s učením
          •  máte problémy so sústredením
          •  potrebujete podporu a pomoc pri riešení osobných problémov
          •  vás trápi akýkoľvek problém, s ktorým si neviete rady
          •  sa potrebujete o niečom porozprávať a ujasniť si niektoré veci a neviete, komu sa zveriť
          •  máte problémy vo vzťahoch so spolužiakmi, s rodičmi či s učiteľom a chceli by ste poradiť, ako vzťahy zlepšiť
          •  vás trápi tréma, strach zo skúšania
          •  sa rozhodujete o vašom budúcom povolaní a neviete, ktorú školu zvoliť
          •  kamaráta trápi nejaký problém, vy mu chcete pomôcť, ale neviete ako
          •  sa ocitnete v krízovej životnej situácii alebo v akejkoľvek situácii, v ktorej si neviete dať rady

Rodičia, obracajte sa na mňa:

• pri konzultovaní výukových a výchovných problémov Vašich detí
          • pri hľadaní riešenia v prípade rovesníckych vzťahových problémov
          • ak sa rozhodujete spolu s Vašimi deťmi o voľbe ich budúceho povolania a potrebujete sa uistiť o vhodnosti voľby
          • pokiaľ ste sa ocitli v ťažkej životnej situácii, môžem Vám poskytnúť krízovú intervenciu, prípadne       poradenské konzultácie osobných problémov

Pedagógovia, môžem s Vami spolupracovať:

• pri riešení výukových a výchovných problémov u žiakov
          • pri hľadaní cesty vedúcej k zlepšeniu atmosféry v triede, k zlepšeniu spolupráce medzi učiteľmi a žiakmi

O psychologické služby školského psychológa môže požiadať:

• žiak prostredníctvom triedneho učiteľa, výchovného poradcu alebo osobne
          • rodič žiaka prostredníctvom triedneho učiteľa alebo osobne alebo mailom na psychologzsmalinov@gmail.com
          • učiteľ osobne kedykoľvek v rámci hodín psychológa na škole

Psychologická starostlivosť nezahŕňa komplexnú diagnostiku ani dlhodobú terapiu. Spolupracujeme s CPPPaP ako aj s ďalšími externými poskytovateľmi pedagogicko-psychologických služieb pre žiakov školy!

NÁPLŇ PRÁCE ŠKOLSKEJ PSYCHOLOGIČKY:

Diagnostická činnosťzákladná/orientačná diagnostika zameraná napríklad na zisťovanie príčin školskej neúspešnosti alebo vyhľadávanie nadaných žiakov, spoznávanie osobnosti žiaka, jeho schopnosti a vlastnosti.

Intervenčná činnosťspolu s inkluzívnym tímom vytvárať podmienky pre uskutočňovanie pozitívnych zmien v osobnosti žiaka vo vzťahu k spolužiakom, učiteľom, rodičom, ako aj ku škole a učeniu. Tiež spolupráca s pedagógmi a rodičmi pri zmierňovaní problémov. Podpora a pomoc učiteľom a rodičom pri spracovaní ich postojov a prežívania, v súvislosti s určitými prejavmi správania a detí. Vytváranie intervenčných programov stimulujúcich zdravý osobný rast žiakov.

Preventívna činnosťpozorovanie žiakov v triedach za účelom odhalenia prípadných problémov. Preventívne programy podporujúce zdravý rozvoj osobnosti žiaka a programy prevencie sociálno-patologických javov. Realizácia prieskumov a anonymných ankiet s cieľom zistenia výskytu nežiadúcich javov a skvalitnenia podmienok v škole.

Poradenská činnosťposkytovať konzultácie žiakom, rodičom a učiteľom, pomoc pri integrácii žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami a ich zapojení do vzdelávacieho procesu v škole.