- MATEMATIKA
- PRÁCA S PC
- ZAUJÍMAVOSTI
- LINKY - ŠKOLY
- VÝCHOVNÉ PORADENSTVO
- O MNE
- TESTOVANIE 9 - 2025
- AKO NA STREDÚ ŠKOLU
- HARMONOGRAM ZBERU INFORMÁCIÍ 2024/2025
- DNI OTVORENÝCH DVERÍ 2024/2025
- 9 TIPOV, AKO ÚSPEŠNE PÍSAŤ ŠKOLSKÉ TESTY
- PREDPOKLADY NA PRIJATIE ŽIAKA NA SŠ
- ZO ŠKOLY DO ZAMESTNANIA
- PRIJÍMACIE SKÚŠKY NA STREDNÉ ŠKOLY NA ŠKOLKÝ ROK 2024/2025
9 TIPOV, AKO ÚSPEŠNE PÍSAŤ ŠKOLSKÉ TESTY
9 tipov, ako úspešne písať školské testy
1. Sústreďte sa na výkon tu a teraz
V teste rozhoduje len to, čo predvediete „na danom mieste za daný čas“. Vaše predchádzajúce výkony počas štúdia, povesť jednotkára či lajdáka, nebudú zohľadnené. Test preto vyžaduje maximálnu koncentráciu. Všetku energiu musíte sústrediť do niekoľkých desiatok minút. Ničím sa nerozptyľujte, nestrácajte čas nepodstatnými činnosťami a berte svoj výkon vážne.
2. Buďte pripravení
Nedovoľte, aby vás na teste obralo o čas nepíšuce pero alebo aby vás vyviedla z miery narýchlo vypožičaná kalkulačka, ktorú neviete ovládať. To nie je smola, ale nedbanlivosť, ktorá vás môže vyjsť draho. Deň pred testom si pripravte aspoň dve perá (modré a čierne), podľa potreby i rysovacie potreby a kalkulačku (nesmie byť súčasťou mobilného telefónu a nesmie mať grafický displej). Postarajte sa aj o svoj fyzický komfort. Vášmu sústredeniu neprospeje omínajúce oblečenie, pocit hladu alebo nevybavená telesná potreba. Počas testu totiž spravidla nesmiete opustiť miestnosť a to môže byť, podľa typu testu, 50 až 120 minút.
3. Sledujte čas a využite ho
Test obsahuje viac úloh ako bežná školská písomka. Ak má test 20–30, či až 60 úloh, nemôžete žiadnu úlohu riešiť 10 minút! Na začiatku vydeľte čas (počet minút) určený na vypracovanie testu počtom úloh v teste, aby ste získali predstavu, koľko minút môžete v priemere venovať jednej úlohe (obyčajne okolo 2 až 3 minút). Pri písaní testu neustále sledujte čas a koľko úloh ešte máte pred sebou. Ak dokončíte test skôr, využite zvyšný čas na kontrolu. Je totiž málo pravdepodobné, že máte úplne všetko správne. Možno zbadáte niečo, čo ste predtým prehliadli.
4. V teste niet malých chýb, sú len veľké
Pri ústnom skúšaní vás učiteľ môže poopraviť, doplniť, alebo z vás „ vymámiť“ správnu odpoveď, rovnako pri opravovaní písomky vám môže dať aspoň nejaký bod, aj keď ste sa pomýlili v drobnosti alebo ste sa vyjadrili nepresne. V teste je to inak. Každá chyba, aj zdanlivo malá, vás pripraví o celý bod, ktorý ste mohli za danú úlohu získať. Buďte preto sústredení a nepodceňujte detaily. Najviac človeka mrzí hlúpa chyba z nepozornosti, veď toto ste predsa vedeli, ale... nenapísali.
5. Čítajte zadania. Ale naozaj.
Nervozita, únava či unáhlenosť môžu spôsobiť, že niektoré údaje v zadaní prehliadnete alebo ich prečítate nesprávne. Zadanie analyzujte: čo sú vstupné údaje, čo s nimi treba urobiť, aká forma odpovede sa očakáva. Niektoré zadania majú aj viac krokov: uvedomte si ich a dodržte ich.
6. Pozor na negatívne formulované otázky
Autori testov niekedy formulujú otázku záporne. Napríklad: „Ktoré z uvedených tvrdení je nepravdivé,“ „Ktoré z uvedených tvrdení nevyplýva z textu,“ „Ktoré z uvedených čísel nemá požadovanú vlastnosť“ a pod. Na takéto úlohy treba dať osobitný pozor a dôkladne si vyjasniť, čo sa vlastne otázka pýta.
7. Správnu odpoveď treba aj správne zapísať
Pri testovaní dostanete okrem zadania aj odpoveďové hárky. Budú spracované strojovo, takže ak ich vyplníte neúplne alebo nesprávne, vaše vedomosti vyjdú zbytočne navnivoč. Osobitne si zistite, ako máte postupovať, keď sa pomýlite alebo neskôr zmeníte svoj názor. Dávajte si tiež pozor, aby ste svoju odpoveď vždy vyznačili do správneho riadku. Dôkladne kontrolujte čísla úloh! Uistite sa, že ste vypracovali všetky úlohy.
8. Neviete správnu odpoveď?
Takzvanú „vylučovaciu metódu“ možno použiť pri úlohách s výberom odpovede. Prísne vzaté, pri tomto type úloh nie je cieľom ich vyriešiť, ale zistiť, ktorá z ponúkaných odpovedí je správna. Pokiaľ neviete úlohu riešiť inak, pokúste sa pozrieť na ponúkané možnosti a niektoré z nich na základe vedomostí o danom učive vylúčiť. Pri každej otázke sa nájdu nejaké možnosti, o ktorých po krátkom zamyslení zistíte, že nemôžu byť správne. V ideálnom prípade vylúčite všetky možnosti okrem jedinej – tá je potom správnou odpoveďou.
9. Nebojte sa trémy, majú ju takmer všetci
Mať trému pred dôležitým výkonom je normálne a rovnaké pocity určite majú aj všetci ostatní, ktorí píšu test. Takže nie ste voči nim v žiadnej nevýhode! Nervozita obyčajne vyprchá krátko po začatí práce. Najlepšie jej však predídete dôslednou a včasnou prípravou. Ak ste sa začali učiť deň predtým, tréma je len skutočným odrazom vašej neistoty v učive. Systematická príprava, naopak, zvýši vaše sebavedomie a pomôže vám rýchlo sa s trémou vysporiadať.
Zdroj:
Ivona Havelková, 1. 3. 2012, Dobrá škola, časopis pre učiteľov, ktorí chcú byť lepší