• STOP FAJČENIU

Žiaci našej školy realizujú rôzne aktivity v boji proti drogám.

Na triednických hodinách, na hodinách práce s počítačom a na výtvarnej výchove robia plagáty a nástenné noviny s protidrogovou tematikou. Na  hodinách matematiky riešia rôzne úlohy súvisiace s bojom proti fajčeniu, na hodinách slovenského jazyka tvoria básne a príbehy o tragédiách, ktoré spôsobujú drogy. Na hodinách prírodopisu diskutujú o tom, ako  fajčenie, alkohol a iné drogy ničia ľudské telo. Hodiny chémie ale aj fyziky sú niekedy zamerané na oboznamovanie sa so zložením a stavbou látok obsiahnutých v drogách. V predchádzajúcom školskom roku ale aj v tomto trieda 6. B pracuje v diskusnom klube so psychologičkou. Stretnutia bývajú nepravidelne a ich úlohou je učiť deti zmysluplne využívať voľný čas, učiť rôzne hry, odpútavať ich od myšlienok na drogu.  Žiaci zo 6.B, 7.A, 7.B a 9.B sa rozhodli spolu so svojimi triednymi učiteľkami zapojiť do Súťaže nefajčiarskych tried prostredníctvom projektu Stop fajčeniu.

Súťaž nefajčiarskych tried - Smokefree Class Competition (SFC),  je preventívny program určený pre žiakov vo veku 10 -16 rokov (2. stupeň základných škôl a 1. - 2. ročník všetkých typov stredných škôl). Je dokázané, že mladý človek práve v tomto veku získava prvé skúsenosti s fajčením. Preto je ambíciou súťaže oddialiť vek, kedy žiaci začínajú experimentovať s cigaretami, prípadne ich motivovať k úplnému nefajčeniu. Cieľom tejto súťaže je tiež ukázať žiakom, že v dnešnej dobe už nie je moderné fajčiť, ale radšej s fajčením nikdy nezačať, alebo aspoň čo najrýchlejšie prestať.

Aké sú podmienky súťaže?

Prihlásením sa do Súťaže nefajčiarskych tried 2007/2008 sa žiaci každej triedy spolu so svojím učiteľom zaviažu, že počas trvania súťaže nebudú fajčiť. Súťaž trvá 6 mesiacov, 3. ročník potrvá od 19. novembra 2007 do 5. mája 2008. Zodpovednosť za dodržiavanie pravidiel súťaže bude predovšetkým na žiakoch samých, ktorí budú pravidelne informovať svojho učiteľa, či v danom období fajčili, alebo nie. Do súťaže sú okrem žiakov zapojení aj ich učitelia a rodičia, ktorých úlohou bude žiakov usmerňovať a podporovať. V prípade, že aspoň 90% žiakov každej triedy nevydrží nefajčiť počas celej doby trvania súťaže, bude musieť byť celá trieda zo súťaže vylúčená. L

Súčasťou Súťaže nefajčiarskych tried 2007/2008 budú opäť sprievodné aktivity –  výtvarná súťaž, literárna súťaž a ďalšie prekvapenia, ktoré sa dozviete pred a počas trvania súťaže. Informácie o témach  sprievodných aktivít sa dozviete na našich stránkach v priebehu mesiacov november - december 2007.

Viac informácií o projekte Stop fajčeniu nájdete na stránke: http://www.stopfajceniu.sk/