Projekty
COMENIUS
Projekt Comenius
Brána k pokladom otvorená
2010 – 2012
Bulharsko - JAZYKY Francúzsko - ŠPORT Rumunsko - PRÍRODA Slovensko - HISTÓRIA Turecko - UMENIE Logá nášho projektu:
Január 2010 – Prípravná návšteva
Učitelia z Francúzska a Turecka pricestovali na našu školu, aby sme sa spoločne predstavili a napísali zadanie projektu.
Fotky si môžete pozrieť tu: prípravnánávšteva
September – Január 2010 – From Art to Art
Projekt bol schválený a my sme s radosťou mohli na ňom začať pracovať.
- Zriadili sme Comenius miestnosť a všetkým ju predstavili.
- Súťažili sme o najkrajšie logo projektu.
- Študovali sme život a významné umelecké dielo Ľudovíta Fullu.
- V októbri sme sa zúčastnili prvej mobility v Turecku, bola určená len pre učiteľov, aby sa lepšie spoznali a dohodli presný spôsob práce na projekte.
- Naučili sme sa vyrábať šupolienky z krepového papiera a nazvali sme ich „krepulienky“.
- Usporiadali sme Vianočné tvorivé dielne, kde sme svojich spolužiakov, rodičov, učiteľov ale i širokú verejnosť učili výtvarné techniky našich partnerov.
- Rumunské masky, francúzsku vitráž i tureckú kaligrafiu sme využili ako rekvizity v tradičnom vianočnom divadelnom predstavení.
- A nezabudli sme na hodinách anglického jazyka študovať aj prezentácie našich partnerov a interpretovať ich slávne výtvarné diela.
Všetko v skratke nájdete tu: FromArtToArt
A výsledky našej práce si môžete pozrieť aj na spoločnej stránke projektu: http://www.procomenius.com/from-art-to-art/
Január - Marec 2011 – Together to History
- 31. 1. 2011 pani riaditeľka Mgr. A. Barancová a pani učiteľka Mgr. M. Boratková predstavili projekt a prvé projektové stretnutie v Turecku učiteľom všetkých škôl na konferencii, ktorú usporiadalo mesto Partizánske na tému Školstvo na území mesta Partizánske.
- Od začiatku januára sme usilovne pracovali aj na projektových aktivitách. Najskôr žiaci Comenius triedy študovali naše historické územia, hranice a štátne útvary a potom z toho vytvorili prezentáciu pre našich partnerov.
- V rámci multikultúrnej výchovy sme navštívili aj Vodný hrad v Šimonovanoch, študovali jeho históriu a architektúru, zhotovili fotodokumentáciu. Každý žiak vytvoril prezentáciu. Zo všetkých prezentácií sme potom vytvorili jednu, ktorú sme poslali našim partnerom ako inšpiráciu pre zhotovenie makety Vodného hradu.
- Naši partneri nám poslali prezentácie o ich historických pamiatkach a my sme vyhlásili súťaž o najkrajšie zhotovenie modelu kostola v Poitiers, múzea N. Katranova v Svihstove, starobylej pevnosti z Rumunska a múzea Karatay Madrasah z Turecka. Okrem žiakov z Comenius triedy sa zapojilo žiaci aj z iných tried druhého stupňa a vy všetci – žiaci našej školy ste počas výstavy videli výsledky ich práce a hlasovali ste o najkrajšie modely.
Výsledky našej práce si môžete potrieť na:
http://www.procomenius.com/together-in-history/ alebo TogetherInHistory
7. – 13. júna 2011 – Stretnutie partnerských krajín na našej škole
- Od januára sme sa intenzívne začali pripravovať na prijatie našich priateľov z partnerských krajín. Stretávali sa učitelia, žiaci, rodičia, aby pripravili program a zabezpečili ubytovanie pre žiakov v rodinách. Usporiadali sme tvorivé dielne, na ktorých sa vyrábali darčeky pre našich partnerov. Boli zapojení žiaci prvého aj druhého stupňa, a aj školského klubu detí. Všetko sa podarilo a júni sme sa všetci spolu stretli.
- Stretnutie na Slovensku bolo zamerané na našu spoločnú históriu a tomu sme prispôsobili aj program. Históriu sme spoznávali prostredníctvom hry:
AdventureWithGorazd (Dobrodružstvo s Gorazdom). Gorazd bol imaginárny chlapec, s ktorým sme cestovali v čase a hľadali jeho predkov. Museli sme mu pomôcť poskladať mapu. Každý deň sme získavali kúsok z nej.
- Vytvorili sme 5 medzinárodných tímov, ktoré medzi sebou súťažili. Hrali sem súťaže, riešili testové otázky, vytvárali rôzne kreatívne výrobky, objavovali hrady, zámky, kostoly a na každom mieste sme pracovali v medzinárodných tímoch a riešili úlohy.
A tu si môžete prečítať, čo všetko sa naozaj udialo:
Poznávajme minulosť – tvorme budúcnosť
Týmto heslom sa riadilo 31 žiakov a 12 pedagógov z Francúzska, Bulharska, Rumunska a Turecka, ktorí prijali pozvanie a v rámci projektu COMENIUS sa stretli na Základnej škole na Malinovského ulici v Partizánskom od 7. 6. do 13. 6. 2011.
Našich hostí sme privítali starodávnym slovanským zvykom – chlebom a soľou. Nasledovalo oficiálne prijatie na pôde školy riaditeľkou Alenou Barancovou a neskôr ich prijal na pôde mesta ja primátor Jozef Božik spolu s prednostkou mestského úradu Dášou Jakubíkovou a vedúcim odboru školstva Pavlom Horňanom.
Témou stretnutia na Slovensku bola história, ktorú sme sa snažili deťom podať prijateľným spôsobom. Počas celého pobytu sme hrali hru Dobrodružstvo s Gorazdom, cestovali sme spolu s ním storočiami. Deti boli rozdelené do piatich medzinárodných skupín, ktoré medzi sebou súťažili. K 31 deťom zo zahraničia sme doplnili 9 zo Slovenska. Každú skupinu mal na starosti učiteľ z inej krajiny. Komunikačným jazykom bola angličtina.
S Bulharskom nás spájali sv. Cyril a Metod, cyrilika, mesto Nitra. S Rumunskom Valašská kolonizácia, salaš, ovce a pastieri. S Tureckom povesť o Omarovi a Fatime, Trenčiansky hrad a s Francúzskom Bojnický zámok, ktorý dal Pálfy prestavať pre francúzsku kontesu vo francúzskom štýle. Všetky tieto miesta sme aj navštívili. V piatok večer sme ich vzali aj do hvezdárne, kde sme pozorovali hviezdy, hrali na gitare, spievali naše, ich aj anglické piesne. Našich zahraničných hostí veľmi očarila klasická slovenská „opekačka“. V sobotu večer, po výletoch do Nitry a Trenčína, sme sa streli v areáli školy pri športových súťažiach. Hrali sme futbal, florbal, volejbal a iné športy. Zapojili sa deti aj učitelia.
Atmosféru celého pobytu dotváralo ubytovanie v rodinách. Všetky rodiny, ktoré ubytovali deti zo zahraničia preukázali klasickú slovenskú pohostinnosť. Pobytom mohlo žiť celé sídlisko Šípok, pretože svoj voľný čas slovenské deti trávili s francúzskymi, bulharskými, rumunskými i tureckými na športoviskách, v uliciach mesta, na prechádzkach. Utužovali svoje priateľstvá a zdokonaľovali sa v jazyku.
Učitelia mali možnosť zažiť aj slovenský školský systém na vlastnej koži. Zúčastnili sa dvoch otvorených hodín. Hodiny informatiky, kde spoločne s našimi deviatakmi vytvorili krátke videá o pobyte na Slovensku. A hodinu výtvarnej výchovy, kde ich naši prváčikovia naučili aj zopár slovenských viet.
Nedeľa bola venovaná výletom. Rodiny zobrali deti na rôzne zaujímavé miesta v rámci Slovenska, ale aj v bezprostrednom okolí nášho mesta. Učiteľom sme spravili výlet do Klížskeho Hradišťa, kde obdivovali klasickú slovenskú dedinu a románsky kostolík z 12. storočia. Celý pobyt sme ukončili v nedeľu večer slávnostným GALAVEČEROM za účasti primátora a vrcholných predstaviteľov mesta, rodičov, učiteľov, žiakov a samozrejme aj našich zahraničných hostí.
Ďakujeme všetkým, ktorí nás počas tohto projektového stretnutia podporovali. Pomohli dobrej veci. Búrali sme bariéry medzi národmi, jazykové i mentálne. Vytvárali sme nové priateľstvá, zdokonaľovali svoje komunikačné zručnosti, zažili množstvo nových a neopakovateľných zážitkov.
Mobilitu si môžete pripomenúť aj týmto spôsobom:
FotkySlovensko alebo TogetherInSlovakia
Spolu s Gorazdom si môžete zasúťažiť aj v Milionárovi (bol pripravený pre 4 skupiny):
Milionár 1 Milionár 2 Milionár 3 Milionár 4
September – December 2011 – The Gate of Languages Unlocked
- Už od septembra, lepšie povedané už od prázdnin, sme pracovali na spoločnej knihe – Emirove dobrodružstvá. Cez prázdniny si žiaci z projektovej triedy a širšieho projektového tímu prečítali a spracovali denník od Sue Townsendovej – Tajný denník 13 a trištvrte ročného Adrina Mola. Čítalo sa v angličtine, slovenčine a dokonca i v češtine. Emir bol chlapec z Tunisu, ktorý mal navštíviť našu krajinu a aj krajiny partnerov. Takže sme si najskôr museli naštudovať niečo o Tunise, spravili sme osnovu, rozdelili sme si úlohy. Začali pracovať aj na ilustráciách.
- Okrem toho sme sa už od septembra pripravovali aj na mobilitu v Rumunsku a Bulharsku. Do Bulharska sme si mali nacvičiť scénku v národnej reči na motív bájky. Vybrali sme si bájku Vrabce a kohút od Jonáša Záborského a spracovali sme ju moderným spôsobom formou pantomímy, aby naši partneri porozumeli jej posolstvo: Kde sa dvaja bijú tretí zvíťazí.
- Žiaci projektovej triedy pracovali aj na prvej časti témy Jazyky. Mali sme vytvoriť anglicko – slovenský slovník. Pracovali sme v programe Word a aj PowerPoint.
Tu si môžete pozrieť výsledok našej práce:
Arts a Food a Phrases a Sports a Subjects a Technologies
- Pre našich zahraničných partnerov sme vybrali pieseň Maličká som, ktorú s druhákmi naspievala p. uč. Vaňová. Žiaci projektovej triedy zhromaždili z internetu text, informácie o piesni a aj profesionálnu verziu od SĽUKU.
MalickaSomZSMalinovskeho a MalickaSomSluk
- Naši partneri nám poslali ich piesne a s niektorými z nich sme sa naozaj museli potrápiť, ale výsledok stál za to: InterpretáciaPartnerskýchPiesní
- A ako oni zvládli našu pieseň Maličká som sa môžete pozrieť tu: http://www.procomenius.com/the-gate-of-languages-unlocked/
S výsledkom našej práce sme naozaj boli spokojní, preto sme sa s ním aj pochválili videoprojekciou počas Vianočných tvorivých dielní a naživo sme zaspievali počas vianočného divadelného predstavenia. Svojim spolužiakom sme ukázali aj videá našich partnerov.