2% DANE AKTUALITY Fotoalbum ŠÍPKAR Predmety O škole Napíšte nám Kontakt
2015/2016 2014/2015 2013/2014 2012/2013 2011/2012 2010/2011 2009/2010 2008/2009 2007/2008

AKTUALITY

2015/2016

Deň Zeme

V piatok - 22.4.2016 prebehlo v našej škole a jej okolí veľa zaujímavých aktivít, ktorými sme sa snažili prispieť k zlepšeniu nášho životného prostredia. Zbierali sme odpadky, sadili kvety, zametali a čistili chodníky, vyrábali sme zvieratká z papiera a učili sme sa o význame udržania rovnováhy v prírode. Všetci sa snažili prísť do školy v zelených tričkách a bundách, aby tak vyjadrili svoju lásku k prírode. Počasie nám prialo, slniečko hrialo a my sme tak spoločne strávili jeden prekrásny deň.

zh

 

ZÁPIS DO 1. ROČNÍKA
Riaditeľka ZŠ oznamuje, že zápis do 1. ročníka pre školský rok 2016/2017 sa bude konať v dňoch 12.4. - 13.4.2016.

OZNAM
Dňa 6. apríla 2016 (streda) sa v našej škole uskutoční

TESTOVANIE 9 – 2016

Organizátor testovania: Národný ústav certifikovaných meraní vzdelávania

Názov a adresa školy: Základná škola, Malinovského ulica 1160/31, 958 06 Partizánske

Testovanie sa uskutoční v dvoch skupinách:

1. Označenie učebne: č. dverí 121, I. poschodie (Učebňa cudzích jazykov)

Meno administrátora: Mgr. Róbert Dorčiak – matematika
                               Mgr. Róbert Dorčiak – slovenský jazyk a literatúra

Kód skupiny: 01
Počet testovaných žiakov v učebni: 14 žiakov

2. Označenie učebne: č. dverí 123, I. poschodie (Učebňa matematiky)

Meno administrátora: PaedDr. Zuzanna Vaňová  – matematika
                               PaedDr. Zuzanna Vaňová – slovenský jazyk a literatúra

Kód skupiny: 02
Počet testovaných žiakov v učebni: 5  žiakov


Riaditeľka školy, Mgr. Alena Barancová
Koordinátor Testovania 9, Mgr. Jana Kňazeová

Podrobnejšie informácie nájdete TU.

 

KORYTNAČKA – PLAZ  ALEBO  OBOJŽIVELNÍK 

Tak na túto otázku Vám určite správne odpovedia naši piataci. Po poslednej hodine biológie si určite budú pamätať, že je to PLAZ. Keďže sa teraz na biológii učia o vodných obojživelníkoch a plazoch, priniesla si ich spolužiačka Eliška do školy svoje domáce zvieratko – Korytnačku písmenkovú.  Porozprávala spolužiakom o stavbe jej tela, živote korytnačky a starostlivosti o ňu. Korytnačke sa u nás v škole páčilo, poprechádzala sa po triede a deti  si ju mohli poprezerať zo všetkých strán. Všetci sa tešili z toho, že hodina bola zaujímavá a veľa sa dozvedeli.
-zh-

 

Marec  - Mesiac knihy

V marci sa u nás na škole číta ešte viac ako obyčajne. Na hodine angličtiny si siedmaci vzali do rúk knižku, ktorú napísali v angličtine naši bývalí žiaci spolu so zahraničnými partnermi v rámci ešte prvého projektu Comenius , ktorý sa realizoval na našej škole v rokoch 2010-12. Čítali si o chlapcovi z Tuniska, ktorý sa volal Emir a cestoval po Turecku, Slovensku, Francúzsku, Rumunsku a Bulharsku.
 

SVETOVÝ DEŇ VODY 2016
Už tradične si každoročne na našej škole pripomíname Svetový deň vody. Nebolo tomu inak ani tento rok. Všetci sme sa symbolicky obliekli do modrej farby a na jednotlivých hodinách sme si v rámci drobných aktivít pripomínali význam tejto výnimočnej tekutiny, ktorá je základom života na našej planéte. Na desiatu a obed sme pili čistú pitnú vodu a po škole sme sa pohybovali ako modré kvapky vody. Prehliadku našich modrých odevov si môžete pozrieť na fotkách. /Kliknutím na nadpis./


VEĽKONOČNÁ ROLÁDA v 5.A
Dievčatám z 5.A sa opäť zažiadalo piecť. A keďže je predveľkonočný čas, rozhodli sa upiecť slanú roládu. A vydarila sa im! Mňam! Kliknutím na nadpis si pozriete foto z pečenia.


 

Základný lyžiarsky kurz
        V dňoch 19.3. až 23.3.2016 sa žiaci 7. – 9. ročníka zúčastnili základného lyžiarskeho kurzu vo Vysokých Tatrách. Žiaci bývali v hoteli Morava v Tatranskej Lomnici. V sobotu podvečer po príchode do hotela sa ubytovali. Neskôr za pomoci učiteľov si skontrolovali výstroj, či už išlo o odborne nastavenie viazania lyží podľa ich hmotností, alebo kontrola lyžiarok. Žiaci, ktorí prišli bez výstroje mali už vopred pripravenú lyžiarsku výstroj v požičovni lyží, kde si ju prebrali. Po týchto činnostiach nasledovala večera a prednáška ako sa správať na svahu tzv. Biely kódex a základy 1. pomoci. Ďalšie dni sa žiaci riadili podľa plánu práce ZLK (poriadok kurzu, denný program, výcvikový program ). V nedeľu ráno po výborných raňajkách žiaci vyrazili na zjazdovky strediska v Tatranskej Lomnici. Žiaci boli rozdelení podľa výkonnosti do dvoch družstiev. Začiatočníci brázdili najprv menej náročné trasy na Štarte (1173m) -  Buková hora pod vedením pána učiteľa Dorčiaka a mierne pokročili lyžovali na Čučoriedkach s pánom učiteľom Dvončom. Aj napriek už jarnému počasiu na prekvapenie snehové podmienky zjazdoviek boli veľmi dobré. Keďže terény boli postupne vplyvom počasia vyčerpávajúce, v utorok dopoludnia padla vhod zimná turistika na Skalnaté pleso (1751m). V rámci regenerácie v utorok popoludní žiaci navštívili Aquapark AquaCity Poprad. Vo voľnom čase v Retro kaviarni hotela Morava mali žiaci v rámci diskotéky možnosť spoznať nových kamarátov z Nových Zámkov, alebo Prešova.
V závere musím konštatovať, že všetci, či už začiatočníci, alebo pokročilejší lyžiari sa zdokonalili v prípravných a lokomočných pohyboch,      v jazde po spádnici v obojstrannom kĺzavom prívrate, v oblúku ku svahu, v oblúkoch obojstrannom prívrate a v nácviku jazdy na vleku.

Chcel by som poďakovať všetkým žiakom za slušné správanie, vystupovanie a rešpektovanie pokynov učiteľov počas celého lyžiarskeho kurzu.
RD

 

Dňa 09. marca 2016 (streda) o 16:00 hod. sa v priestoroch školskej knižnice (I. poschodie) uskutoční rodičovské združenie pre rodičov a žiakov 9. ročníka. Rodičovského združenia sa zúčastnia zástupcovia pozvaných stredných škôl okresu Partizánske a okolitých okresov.

Program:

 1. Informácie zástupcov stredných škôl o možnostiach štúdia a  podmienkach prijatia na SŠ.
 2. Prijímacie konanie - informácie pre rodičov žiakov 9. ročníka.
 3. Informácie o Testovaní žiakov 9. ročníka – Testovanie 9.
 4. Časový harmonogram a pokyny pre vypĺňanie a podávanie prihlášok na stredné školy.

Výchovná poradkyňa, Mgr. Jana Kňazeová

 

 

PRÍPRAVA ROČNÍKOVEJ PRÁCE V  5.A
Naši piataci sa s ľahkosťou pustili do realizácie ročníkovej práce s názvom MOJA RODINA. Na jednotlivých hodinách lepia, kreslia, zisťujú a zapisujú potrebné informácie pod odborným dohľadom našich pani učiteliek. O tom, s akou radosťou pracujú, sa môžete presvedčiť aj na priložených fotografiách. No a my sa už teraz tešíme na ich hotové diela.
-zh-
 

S TABLETOM NA HODINE GEOGRAFIE
Naším najnovším pomocníkom na vyučovaní sa čoraz častejšie stáva tablet. Je to niečo, s čím sa hravou formou učíme nové poznatky. Bolo tomu tak aj v utorok 23.2.2016 na hodine geografie v 9.A triede. Svoje vedomosti o Slovensku sme si upevňovali a precvičovali v rôznych kvízoch a súťažiach, ktoré sme si ako aplikácie stiahli do tabletu.
-zh-

 

V ŠKOLE AJ PEČIEME
Na predmete TECHNIKA sa dievčatá z 5.A rozhodli spolu s pani učiteľkou Tomkovou, že si upečú rýchly kokosový koláč. Všetkým veľmi chutil a ak si ho chcete vyskúšať doma tiež, tu je recept:

Potrebujete 2-decový hrnček, lebo je to "hrnčekový", preto rýchly...
3 celé vajcia so štipkou soli poriadne vyšľaháme s 1,5 hrnčekom kryštáľového cukru. Vznikne nám kompaktná "pena". Pridáme trištvrte hrnčeka oleja, trištvrte hrnčeka mlieka, 2,5 hrnčeka polohrubej múky, 1 balíček prášku do pečiva a dobre prešľaháme. Vylejeme na veľký hlaboký plech vystlaný papierom na pečenie. Navrch poukladáme ovocie podľa chuti (my sme dali zavárané broskyne - vidíte na fotkách), posypeme kokosom rozmiešaným s práškovým cukrom (cca 1,5 hrnčeka kokosu a trištvrte hrnčeka cukru) a dáme do vyhriatej rúry upiecť. Ihneď po upečení ešte horúce polejeme šľahačkovou smotanou (štvrť litrom).
Necháme vychladnúť (nám ani nestihol, lebo sa zjedol), nakrájame a DOBRÚ CHUŤ!
 

NETRADIČNÁ HODINA SJL
Dnes hodina slovenského jazyka v 7.A prebiehala netradične - v školskej kuchynke. Opis pracovného postupu (dynamický opis) sme preberali v rámci projektového vyučovania. Vytvorili sma 5 šikovných tímov, ktoré uvarili výborné pochúťky:
pizzu,
bryndzové halušky,
nepečenú smotanovú tortu,
cestoviny so syrovou omáčkou,
palacinky.

Jedlo nielen dobre vyzeralo, ale aj výborne chutilo. Ich ďalšou úlohou je vytvoriť foto recept a potom si budete môcť ich špeciality vyskúšať aj vy smiley

 

EURÓPA V ŠKOLE
 

Oznamujeme všetkým rodičom a žiakom našej školy, že dňa 1.februára 2016 sú riadne plánované polročné prázdniny.
Vyučovať sa po ukončení štrajku začína v utorok 2.februára 2016Fungovať bude od rána aj školský klub detí, vydávať sa bude mliečna desiata aj obedy. Žiakom budú v tento deň vydané aj polročné výpisy známok.
Ďakujeme Vám za pochopenie a podporu počas trvania štrajku.

 

Vážení rodičia, keďže mnohí z Vás telefonujú a pýtajú sa na čas, dokedy bude škola mimo prevádzky, opakujeme, že zamestnanci vstúpili do zatiaľ neobmedzeného štrajku. To znamená, že ako dlho v ňom zotrvajú, závisí od rozhodnutia vlády vstúpiť do dialógu. V prípade, že k dohode nedôjde, škola bude po celý týždeň mimo prevádzky. 
Potvrdenie o tom, že škola nie je v prevádzke pre účely čerpania OČR, bude na požiadanie vydané v kancelárii (p. Smatanová) počas celého týždňa v čase
od 8.00 do 13.00 hodiny.
Ďakujeme za porozumenie.

Vážení rodičia,
oznamujeme Vám, že zamestnanci ZŠ na Malinovského ulici vstupujú dňom 25.1.2016 do ostrého, zatiaľ neobmedzeného štrajku.

Školský klub detí bude mimo prevádzky, deti sa však môžu stravovať v školskej jedálni v čase od 11,40 do 13,00, kedy sa bude vydávať obed. Mliečna desiata sa vydávať nebude. V prípade, že chcete dieťa odhlásiť zo stravy, nahláste túto skutočnosť do piatku, 22.1.2016 do 13,00.

Sledujte, prosíme, informácie v médiách, na našej školskej webovej stránke a školskej facebookovej stránke.
Ďakujeme za porozumenie.


 

Oznámenie o udelení riaditeľského voľna

Mgr. Alena Barancová, riaditeľka Základnej školy, Malinovského ul.1160/31, 958 06 Partizánske Vám týmto oznamuje, že v súlade so zákonom 245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní /školský zákon/ a o zmene a doplnení niektorých zákonov, podľa par. 150, ods. 5, poskytuje z organizačných a technických dôvodov

                                  dňa 8.1. 2016 riaditeľské voľno.            

V prevádzke nebude ani školská jedáleň a ani školský klub detí.

Mgr. Alena Barancová, riaditeľka ZŠ

 

MEMORIÁL JOZEFA ŠTEVULU

        Dňa 18.12.2015 sa v telocvični našej školy uskutočnil XVIII.ročnik Memoriálu Jozefa Števulu v basketbale chlapcov ZŠ. Učastníkmi turnaja boli ZŠ Malinovskeho ul., ZŠ R.Kaufmana, ZŠ R.Jašika. Hralo sa systémom každý s každým. Hraci čas bol 4x8 minút. Rozhodoval pán Hrkal. Turnaj zahájil úvodným rozkokom Jozef Števula mladší, ktorý sa zúčastnil turnaja.

Školu reprezentovali: Matej Šadibol, Samuel Oršula, Jakub Burák, Frederik Bauer, Matúš Drábik, Jakub Repa, Erik Trník, Matej Svitek.

Výsledky:
 
ZŠ Malinovského ul.  -  ZŠ R.Kaufmana   40:25
ZŠ Malinovského ul.  -  ZŠ R.Jašíka  44:60
ZŠ R.Jašíka -ZŠ R.Kaufmana   40:24
 
Celkové poradie:
   1.miesto -  ZŠ R.Jašíka
   2.miesto -  ZŠ Malinovskéhu ul.
   3.miesto -  ZŠ R.Kaufmana

R.D.


VIANOČNÁ LATKA
Dňa 16.12.2015 sa uskutočnilo v telocvični ZŠ V.okuržná športové podujatie pod názvom Vianočná latka v disciplíne skok do výšky. Naši žiaci sa zúčastnili v kategóriach mladší a starší žiaci. V oboch kategóriach sme si počínali úspešne. V kategórii mladší žiaci si prvenstvo odniesol Marek Švec a v starších žiakoch obsadil 1.miesto Jakub Burák. Okrem nich školu ešte reprezentovali v kategórii mladších žiakov Alex Bauer a Matúš Bodocký, v kategórii starších žiakov Matej Šadibol, Samuel Oršula, Frederik Bauer a Matúš Gudaba.
Chcem poďakovať chlapcom za slušne správanie a vzornú reprezentáciu školy.
R.D.

TESTOVANIE 5
Po prvýkrát sa piataci našej školy zúčastnili Testovania 5. Cieľom testovania je získať objektívne informácie o výkone žiakov z matematiky a slovenského jazyka po príchode na druhý stupeň ZŠ.

OZNAM

Riaditeľka školy oznamuje žiakom druhého stupňa a ich rodičom, že dňa 25.11.2015 udeľuje pre žiakov II. stupňa riaditeľské voľno z dôvodu TESTOVANIA 5.
Žiaci I. stupňa majú riadne vyučovanie. Obedy v školskej jedálni sa v tento deň vydávajú do 13.30.

DRUHÁ ŠANCA

Naša žiačka Klaudia Oršulová, žiačka 9.A sa zapojila do súťaže s názvom Nebuď otrok drog. Ak si chceš prečítať článok, o čom píše, prečítaj si a môžeš ho lajknúť TU.

MOJE SRDCE - DROGY NIE!
Na hodine etickej výchovy žiaci 1. stupňa vyrobili plagát na tému "Moje srdce - drogy nie!". Najprv hovorili o drogách, aké sú nebezpečné pre náš život. Potom každý žiak vyfarbil svoje namaľované srdiečko a z nich zhotovili jedno veľké, spoločné srdce.
JH

Prvé miesto v celoslovenskom projekte HOVORME O JEDLE
V októbri 2015 sa Základná škola na Malinovského ulici v Partizánskom tretíkrát zapojila do projektu HOVORME O JEDLE.  Organizátori -  Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora a Centrum rozvoja znalostí o potravinách – mali ťažkú úlohu. Do projektu bolo zaregistrovaných 454 základných škôl z celého Slovenska. Odborná porota hodnotila 623 súťažných príspevkov k jednotlivým vyhláseným denným témam súťažno-vzdelávacej aktivity Hovorme o jedle, 1698 výtvarných prác a 332 literárnych prác.
Preto je pre našu školu obrovským úspechom získanie 1. miesta v dennej téme „Mlieko a mliečne výrobky - prečo sú nenahraditeľnou zložkou zdravej výživy. Slovenské mlieko je naše biele zlato“. Základnou myšlienkou našich aktivít bola propagácia slovenského mlieka a slovenských výrobkov z mlieka. „ DO KAŽDEJ RODINY MLIEKO ZO SLOVENSKEJ DOLINY“ bol záverečný slogan v  reklame, ktorú natočili žiaci z  9. A triedy a ich dvaja malí kamaráti z 1. stupňa.  Títo žiaci na hodinách informatiky vytvorili aj interaktívne maľované čítanie, ktoré využili pri partnerskom učení so žiakmi z 1. stupňa a predškolákmi z MŠ Malé Uherce. Vyrobili sme domáci jogurt, uskutočnili chemické pokusy s mliekom, urobili prieskum medzi všetkými žiakmi školy o konzumácii mlieka, vyhľadávali informácie o slovenských producentoch mlieka, výrobkoch, zložení mlieka. Do dennej aktivity o mlieku sa zapojilo veľa žiakov školy, ale najaktívnejšou triedou bola 9. A.
Škola získala finančnú cenu vo výške 330,- EUR. Každý žiak najaktívnejšej triedy bol odmenený vecnou cenou – jedlým prekvapením od spoločnosti APIMED a NOVOFRUCT SK, s.r.o., medom a džúsmi. SPPK by chcela v budúcnosti poznatky, tipy a nápady, ktoré získala z množstva prác detí, využiť ako inšpiráciu pre kompetentných, ktorí budú zostavovať nové učebné osnovy. Možno sa tam objavia aj niektoré nápady a aktivity z našej školy.
Jana Kňazeová

 

 

AIDS - ČERVENÉ STUŽKY
Naša škola sa dlhoročne zapája do kampane ČERVENÉ STUŽKY. Červené stužky sú symbolom 1. decembra, ktorý je SVETOVÝM DŇOM BOJA PROTI AIDS. Pôvodca ochorenia AIDS je RNA vírus, ktorý nesie názov Human Immunodeficiency Virus - HIV.
Dňa 20. 11. 2015 pre žiakov ôsmeho a deviateho ročníka uskutočnila prednášku naša bývalá žiačka, Zuzana Orgoníková, ktorá študuje na OA odbor sociálno-výchovný pracovník. V prvej časti hovorila o pôvode, príčinách a dôsledkoch tohto ochorenia. V druhej časti hovorila o mladých ľuďoch, ako podceňujú zodpovednosť za svoje zdravie. Pútavou formou priblížila žiakom aj ochorenie známeho herca. V krátkej filmovej ukážke žiaci videli dôsledky tohto ochorenia, aký je ťažký život s touto nevyliečiteľnou chorobou.
Zuzke, ktorá bola pripravená na túto prednášku veľmi zodpovedne, naši najstarší žiaci na konci zatlieskali. Sme radi, že máme takýchto absolventov, ktorí v partnerskom učení dokážu sprostredkovať nadobudnuté vedomosti zo svojho študijného odboru. Deviataci 1. decembra odovzdajú vlastnoručne urobené stužky dospelým v našej škole, aby tak vyjadrili solidaritu k ľuďom, ktorí trpia touto chorobou a vyjadrili nádej, že sa v budúcnosti podarí vyrobiť vhodný liek a ľudí postihnutých touto chorobou bude tak čoraz menej.
Jana Kňazeová

KRAJSKÉ KOLO FLORBALU
Dňa 27.novembra 2015 sa v športovej hale v Partizánskom  uskutočnilo krajské kolo vo florbale mladších žiakov pod názvom OXDOG florbal ZŠ CUP 2015. Tejto športovej akcie sa zúčastnilo 12 škôl z Trenčianskeho kraja.  Hralo sa v troch skupinách po 4 družstvách s hracím časom 1x12 minút. Naše družstvo s bilanciou 1 výhry, 1 remízy a 1 prehry postúpilo zo skupiny do osemfinále turnaja, kde vyhrali nad ZŠ na dolinách Trenčín  3:0 a dostalo sa ako prvé družstvo do štvrťfinále. Tu sa naša škola stretla v priamom súboji so ZŠ z Púchova nad ktorou sme vyhrali 2:1, čím sme si zabezpečili účasť medzi poslednými štyrmi účastníkmi turnaja. V semifinále sme hrali so ZŠ Stará Turá. V základnom hracom čase sa stretnutie skončilo nerozhodne 2:2 a museli prísť na radu nájazdy.  Väčšiu psychickú odolnosť preukázali naši florbalisti, ktorí premenili všetky nájazdy a týmto krokom si zabezpečili účasť vo finále krajského kola. Vo finále sa naši chlapci a Radka stretli so ZŠ Nováky. V tomto štádiu turnaja sa začala u nášho družstva prejavovať už fyzická únava  (pri počte 9 našich florbalistov – čo bol najmenší počet v družstve z celkového počtu účastníkov ) čo sa ukázalo aj v samotnom zápase, v ktorom sme nakoniec zaslúžene prehrali 0:4. Blahoželáme súperovi k víťazstvu a k titulu majstra kraja, čím si zabezpečil miestenku na majstrovstvá Slovenskej republiky, ktoré sa uskutočnia v Košiciach.

Našim reprezentantom  treba poďakovať za dosiahnutie vynikajúceho výsledku na tomto športovom podujatí.

Poradie na prvých troch miestach:

 1. miesto:  ZŠ Nováky
 2. miesto:  ZŠ Malinovského ul.
 3. miesto:  ZŠ Púchov

Školu reprezentovali:
Juraj Benca, Jakub Repa, Marek Švec, Alex Bauer, Matúš Bodocký, Andrej Vaňo, Adrián Grežďo, Adrián Javorský a Radka Vanková.
R.D.
 

FLORBAL
            Dňa 6.novembra 2015 sa v našej telocvični  uskutočnilo okresné kolo vo florbale mladších žiakov pod názvom OXDOG florbal ZŠ CUP 2015. Tohto športového podujatia sa zúčastnilo 5 škôl – usporiadajúca ZŠ Malinovského ul., ZŠ V. okružná, ZŠ Žabokreky n/N, ZŠ R. Jašíka, Gymnázium Partizánske.
Hralo sa systémom každý s každým,  2x7 minút. Po urputných bojoch v duchu fair –play víťazom okresného kola sa stalo družstvo našej školy, ktoré vyhralo všetky zápasy s plným počtom bodov. Týmto vynikajúcim výsledkom si naši florbalisti zabezpečili účasť v krajskom kole. Pri tejto príležitosti treba poznamenať tu skutočnosť, že naša škola mala v družstve najmenej zastúpených hráčov v počte 8, pričom ostatné družstvá mali po 12 a viac hráčov. Nehovoriac o tom, že v našom družstve hrala Radka Vanková ako jediné dievča medzi chlapcami na turnaji.

Celkové poradie:

 1. miesto:  ZŠ Malinovského ul.
 2. miesto: Gymnázium Partizánske
 3. miesto: ZŠ R. Jašíka
 4. miesto: ZŠ Žabokreky n/N
 5. miesto: ZŠ V. okružná

Výsledky našej školy:

ZŠ Malinovského – ZŠ V. okružná          3:1
ZŠ Malinovského – Gymnázium             3:0
ZŠ Malinovského – Žabokreky n/N        5:1
ZŠ Malinovského – ZŠ R. Jašíka               2:1

Touto cestou chcem poďakovať všetkým našim žiakom za úspešnú a vzornú reprezentáciu našej školy.

Školu reprezentovali:
Juraj Benca, Marek Švec, Alex Bauer, Matúš Bodocký, Andrej Vaňo, Adrián Grežďo, Adrián Javorský a Radka Vanková.
R.D.

 

DEVIATACI NA BURZE STREDNÝCH ŠKôL

Žiaci deviateho ročníka sa dňa 28. októbra 2015 zúčastnili mestskej akcie Burza stredných škôl a informácií. Získali mnohé nové poznatky o stredných školách na ktorých chcú študovať. Vyskúšali si aj niektoré testy ohľadom ich ďalšieho vzdelávania, tiež riešili logické úlohy. Niektorí si vyskúšali aj postreh pri streľbe na kačice v rámci prezentácie Lesníckej školy.
Na jednotlivých stredných školách v meste získali ešte podrobnejšie informácie o študijných a učebných odboroch. Pečenie palaciniek a ich následná konzumácia bola príjemným prekvapením na SOŠ. Teraz majú deviataci čas až do jari, aby si premysleli, ktorá stredná škola bude pre nich najvhodnejšia.

Jana Kňazeová
 

OZNAM

Riaditeľka školy oznamuje  stravníkom školskej jedálne, že dňa 28. októbra 2015 sa z technických dôvodov (výmena okien) nebude  variť.

Bude vydaný tzv. suchý obed – bageta .

Za pochopenie ďakujeme.

 

Hovorme o jedle

 

Naša škola sa už tretíkrát zapojila do projektu „Hovorme o jedle“, ktorú realizuje  Centrum rozvoja znalostí o potravinách. Cieľom súťaže je vyvolávať a podporovať spoluprácu a aktívnu účasť školy pri vzdelávaní detí a mládeže o potravinách a dobrých stravovacích návykoch ako súčasti zdravého životného štýlu.

Tento rok sme zrealizovali aktivity počas troch dní.

V pondelok - 12. 10. 2015
sme sa venovali  téme Chlieb, pečivo, obilniny, ryža, cestoviny, zemiaky - prečo tvoria základňu potravinovej pyramídy a uskutočnili nasledovné aktivity:

NÁTIERKY:  Výber žiakov 5.-9.roč. pripravil na krúžku jedno hubky s rybacou a  cesnakovou nátierkou pre seba a druhákov.

MÁM RÁD CHLIEB: žiaci 6.A a  7A sa hravou formou učili v rôznych jazykoch vetu „Mám rád chlieb“ na hodinách cudzích jazykov.

DUNAJ: Na hodine geografie sa učili  šiestaci a siedmaci kadiaľ preteká Dunaj a ako ho volajú ľudia v jednotlivých krajinách. Žiaci 7.A triedy kreslili vlajky štátov, cez ktoré preteká Dunaj . Ku

každej krajine nakreslili bublinky s vetou „Mám rád“ chlieb v danom jazyku.

Akcia  REŤAZOVKA (Chlieb – mlieko – ovocie): Piataci upiekli v pondelok košíčky a poslali ich deviatakom , aby ich nasledujúci deň naplnili jogurtovou náplňou a potom to poslali štvrtákom, ktorí tam  položili ovocie.

VIDEO: Žiaci 6.A  a 7.A natočili krátke video o plavbe po Dunaji.

V utorok - 13. 10. 2015 – fotky TU
téme Ovocie a zelenina - prečo potrebujeme 5 porcií denne? a uskutočnili nasledovné aktivity:

Ovocný šalát: Pripravili žiaci 1.A s triednou pani učiteľkou.

Jablkové maškrty: Pripravili žiaci 1. B s triednou pani učiteľkou.

ZážitkovÉ  učenie: Zrealizovali žiaci 2. B s triednou pani učiteľkou.

Zeleninové šantenie: Pripravili žiaci 2. B s triednou pani učiteľkou  nielen pre seba ale ponúkli aj starších žiakov zo štvrtého ročníka.

Ovocie máčané v čokoláde: Pripravili žiaci  prvého stupňa s pani učiteľkou na krúžku Malý cukrárik.

Ovocná bublanina: Pripravili žiaci 4.B s  mladšími žiakmi s pani učiteľkou na krúžku  Malý cukrárik.

Plody jesene - ovocie a zelenina: Výstavu zrealizovali žiaci prvého stupňa.

Súťaž  „Najkrajšie jablko“: Súťaž organizačne zabezpečili žiaci prvého stupňa.

V stredu - 14. 10. 2015
téme: Mlieko a mliečne výrobky - prečo sú nenahraditeľnou zložkou zdravej výživy. Slovenské mlieko je naše biele zlato a uskutočnili nasledovné aktivity:

Laboratórna práca: „Výroba domáceho jogurtu“ – žiaci z 9. A na hodine chémie.

Slovenské mlieko, slovenskí producenti: Získavanie informácií o zložení mlieka a slovenských producentoch mlieka – environmentálna výchova 9. A.

VIDEOREKLAMA:  „Do každej rodiny mlieko zo slovenskej doliny“ – informatika, žiaci z 9.A, nájdete TU.

Interaktívne maľované čítanie: „Ako je to s mliekom?“ – informatika, žiaci z 9.A, nájdete TU.

Slogany a básničky o mlieku: Na hodinách chémie a slovenskom jazyku.

Slovenskí výrobcovia, výrobky z mlieka: Aktivita zhlukovanie  – chémia, 6. A.

Pokus s Mliekom: Povrchové napätie a potravinárske farby – chémia, 6. A.

prieskum: „Koľko mlieka pijeme?“ - informatická výchova a informatika.

partnerské učenie: „Ako je to s mliekom?“  - žiaci z 9. A pre 4. A a škôlkari z MŠ Malé Uherce.

„TRIVJEDNOM“: Košíček s jogurtom a s ovocím – žiaci 5. A, 7. A, 9. A.

Do projektu sa zapojila aj školská jedáleň, každý deň bola súčasťou obeda príslušná potravina z dennej témy. Báseň o mlieku vytvorená žiakmi našej školy hovorí o tom, prečo by sme mali mlieko piť:

Ktože nám to mlieko dáva?

Trvanlivé, sušené,

Predsa zviera menom krava.

konzumné aj balené,

Budeme mať zuby krásne,

Denne aspoň šálku, dve,

to je dúfam všetkým jasné.

choroba ťa obíde.

Kosti tvrdé na betón,

 

zabehneme maratón.

 

Všetkým zúčastneným pedagógom, zamestnancom a žiakom ďakujeme za podporu tohto projektu a krásne aktivity.

-jk-

 

PIATACI  SPOZNÁVALI  VESMÍR

O tom, že vyučovanie geografie môže byť veľmi zaujímavé, sa presvedčili naši piataci v utorok 6.októbra, keď sa vybrali spolu s pani učiteľkami  Z.Hradiskou a G.Vaňovou do Hornonitrianskej hvezdárne v Malých Bieliciach. Pán Mešter ich „povozil“ virtuálne  po celom vesmíre, ukázal im ako sa pohybuje Rover po Marse a aké údaje zbiera. Pomocou internetu si mohli pozrieť povrch našej Zeme priamo z medzinárodnej vesmírnej stanice ISS. V tom okamihu sa práve  nachádzala nad Indickým oceánom. Veľmi zaujímavé bolo aj video o tom, ako si kozmonautka na tejto stanici v beztiažovom stave pripravuje jedlo. Na záver si v kupole hvezdárne cez obrovský ďalekohľad pozreli škvrny na Slnku a plní nových zážitkov a informácií sa vrátili späť do školy.

Z.Hradiská

 

EURÓPSKY  DEŇ  JAZYKOV
(video)

Minulý týždeň od 21.-25.9.2015 prebiehali pri príležitosti Európskeho dňa jazykov na našej škole rôzne zaujímavé aktivity, do ktorých sa zapojili žiaci 5.-9.ročníka. Pani učiteľky A. Boratková, Z. Hradiská a E. Pillárová si pripravili pre žiakov hodiny anglického jazyka trošku inak a hovorilo sa na nich nielen po anglicky.

Piataci si vybrali krajinu, v ktorej boli na dovolenke alebo majú  k nejakej krajine blízky vzťah, a v národnom jazyku danej krajiny napísali základné frázy: Ahoj. Dobrý deň. Ďakujem. Ako sa máš? Niektorí napísali aj niečo navyše, čo sa v krajine naučili. Potom na hodine angličtiny hádali vec/osobu/miesto... opísanú po anglicky im dostupnou, ale niekedy i náročnejšou slovnou zásobou. Za 3 správne odpovede si žiaci odniesli domov jednotku.

Druhá skupina piatakov diskutovala o dôležitosti učenia sa angličtiny ako základného dorozumievacieho jazyka v Európe. Každý vyjadril svoj názor na angličtinu farebným nápisom, a tak vznikol pekný obraz na stene v tvare slniečka, kde v jeho lúčoch žiaci napísali aká je pre nich angličtina – zábavná, zaujímavá, super a pod. Na druhej hodine si pozreli prezentáciu o zvukoch zvierat v rôznych jazykoch a potom rozprávku v anglickom jazyku, z ktorej sa potom učili nove slovíčka a porovnávali rozprávku s jej slovenskou verziou.

Šiestaci písali na tabuľu „Running dictation“. V rámci skupiny sa striedali diktovali si navzájom diktát. Ktorá skupina mala najmenej chýb, vyhrala.

Druhá skupina šiestakov a siedmaci pracovali na téme Dunaj. Naučili sa, cez ktoré krajiny preteká a potom sa názvy krajín učili v ich národných jazykoch. Taktiež sa učili ako sa povie Dunaj v jednotlivých štátoch, cez ktoré preteká. Kreslili vlajky týchto štátov, potom natočili video, na ktorom hovoria tú istú vetu – „Mám rád chlieb“ – v nasledujúcich jazykoch: v nemčine, maďarčine, slovenčine, chorvátštine, srbštine, bulharčine, rumunštine a ukrajinštine. Taktiež sa zhodli v tom, že je veľmi dôležité učiť sa angličtinu, aby sme sa všetci v Európe dohodli.

Naši ôsmaci prispeli k výzdobe nástenky - kreslili smajlíkov oblečených v zástavách štátov Európy.  Druhá skupina ôsmakov sa rozprávala o tom, aké poznáme jazykové skupiny v EU, aká je podobnosť medzi jazykmi, spravili si jazykový kvíz a porovnali niektoré porekadlá v jednotlivých krajinách.

Deviataci sledovali prezentáciu Celebrities speaking languages, kde známi herci, speváci a športovci hovoria o svojich znalostiach cudzích jazykov.

Na záver celého týždňa niektorí žiaci  umiestnili svoje práce na nástenku vo vestibule školy a touto cestou aj ostatným priblížili rôzne jazyky v EÚ. Všetko, čo sa dialo je zdokumentované fotografiami a natočeným videom, ktoré si môžete pozrieť TU. Dúfame, že takýto týždeň spestril naše vyučovanie a že aj v budúcom roku si pre našich žiakov pripravíme opäť niečo zaujímavé.

Z.Hradiská

 

Riaditeľka školy Mgr. Alena Barancová oznamuje žiakom a rodičom, že

Slávnostné otvorenie školského roka 2015/2016 

bude

dňa 2.9.2015 o 8.00 hodine na školskom ihrisku.

V prípade nepriaznivého počasia bude otvorenie vo veľkej telocvični.

 

Vážení rodičia,

môžete si pozrieť zoznam prvákov v roku 2015/2016.

Tiež si môžete prečítať, aké pomôcky bude vaša ratolesť potrebovať v súbore  Pomôcky pre prváka.