AKTUALITY Fotoalbum ŠÍPKAR Predmety O škole Napíšte nám Kontakt

AKTUALITY

2013/2014

OZNAM
Od 23.6. do 26.6.2014 žiaci končia vyučovanie nasledovne:
I.st. – 4. vyučovacou hodinou
II.st. – 5. vyučovacou hodinou.
Obedy sa budú vydávať do 13:00.

Kto chce odhlásiť obed na piatok, nech tak urobí najneskôr do stredy.
25.6.2014 sa žiaci zúčastnia akcie Na kolesách proti rakovine, ktorú organizuje Mesto Partizánske.

FUTBAL – okresné kolo
Dňa 11.6.2014 sa deti nášho ŠKD zúčastnili turnaju vo futbale - okresné kolo, ktoré sa konalo na ZŠ Veľká okružná. Spomedzi ôsmich družstiev sa naši futbalisti umiestnili na krásnom 3. mieste.
Gratulujeme! Ste super!

Hráči:
Marek Švec 4.A
Adam Švec 1.B
Matej Korec 4.A
Šimon Hlavačka 3.B
Samuel Bursa  1.A
Jakub Belianský 1.A
Eduard Stýskal 1.A
Dávid Šamko 3.B

Nikola Mokrá 3.A

 

Prevediem ťa mojím mestom – 6.A
          Bol horúci letný deň, dusno, ale napriek tomu sme sa všetci zišli 10. júna v našej knižnici. Teda všetci: rodičia, súrodenci, učitelia a samozrejme my žiaci 6. A triedy. Trošku nervózni, trošku strémovaní, ale napriek tomu plní očakávania ako to všetko dopadne. Prezentovali sme naše ročníkové práce na tému „Prevediem ťa mojím mestom“. Jedným sa to podarilo lepšie, niektorí mali trošku problémy s vyjadrovaním, ale všetci, ktorí prišli, sa veľmi snažili. Zistili sme, že naše mesto je skutočne krásne, má nádherné zákutia, miesta, ktoré síce často nenavštevujeme, ale pre chod mesta sú veľmi dôležité. Spokojní, že to máme šťastne za sebou, sme sa rozchádzali so svojimi blízkymi domov.

 

MOJA  RODINA
15.5.2014 sa uskutočnila v knižnici ZŠ Malinovského oslava „Svetového dňa rodiny“ formou prezentácii ročníkových prác žiakov 5.A triedy na tému „Moja rodina“. Pred veľkým publikom, v ktorom sme mohli nájsť rodičov, starých rodičov, súrodencov, priateľov, pani učiteľky a vedenie školy, sa naši žiaci rozrozprávali o svojich blízkych. Dozvedeli sme sa od nich aj to, čo sa naučili v tomto školskom roku a hlavne to, prečo je pre nich ich rodina dôležitá a aký má pre nich význam. Zazneli krásne vyznania, ktoré budú ešte dlho rezonovať v hlavách rodičov, ktorí sa s takou láskou starajú o tieto deti. Poďakovali sme sa im za ich obetavú prácu anglickou pesničkou s názvom „We are family“. Na záver sme si posedeli pri kávičke a občerstvení, za ktoré veľmi pekne ďakujeme všetkým rodinám.

Triedna učiteľka
 

MALÝ FUTBAL MLADŠÍCH ŽIAČOK
Regionálne kolo v malom futbale mladších žiačok sa hralo 15.5.2014 v Bánovciach nad Bebravou za účasti troch víťazov okresných kôl: ZŠ Slatina z Bánovského okresu, ZŠ Nitrianske Pravno z Prievidzského okresu a naša škola za okres Partizánske. Dievčatá podali veľmi dobrý výkon, hrali s obrovským nasadením a snahou. Napriek tomu sme s jednou prehrou a jednou remízou skončili na treťom mieste. Máme však dobrý pocit z toho, že sme s víťazom turnaja remizovali.
Mgr. Koláriková

MALÁ FATRA OČAMI DETÍ
Dňa 7. mája sa triedy 4. A a 7. A vybrali na dobrodružnú výpravu do NP Malá Fatra. Okrem toho, že nás očarila krásna príroda, mohli sme si zažiť trošku adrenalínu aj v tiesňavách a na rebríkoch, ktorými sme prechádzali. Nevystrašila nás ani zmija - náš jedovatý had - a pracovníčky NP si pre nás pripravili veľa zaujímavých úloh a aktivít, vďaka ktorým sme sa viacej dozvedeli o zvieratách a rastlinách v NP a aj na Slovensku. Naše kroky potom ešte viedli do Valaskej Belej, kde sme si v sklárskom skanzene mohli vyskúšať fúkanie skla.


 

BESEDA O SOLÁRNEJ ENERGII
Solárna energia patrí medzi obnoviteľné zdroje energie a je šetrná k životnému prostrediu, preto sa tejto téme venujeme aj v rámci projektu Comenius From Footprint 2 Fingerprint - Kids 4 a Green Tomorrow. Za túto tému je zodpovedné Turecko a poslalo nám úlohy, ktoré máme spracovať a potom ich prezentovať na klimatickej konferencii počas mobility v Turecku od 21. - 28. 5. 2014. Preto sme si dňa 11.5. 2014 pozvali na besedu do našej školy predstaviteľov firmy REKOS z Partizánskeho, ktorí nám vysvetlili aké typy slnečných kolektorov poznáme, ako fungujú a prečo sú šetrné k životnému prostrediu. Priniesli si aj praktické pomôcky, na ktorých žiakom ôsmeho a štvrtého ročníka ukázali ako to celé funguje. Ďakujeme im za peknú a poučnú prednášku a spoluprácu.

SLÁVIK SLOVENSKA
Dnes sa v priestoroch ZUŠ konalo okresné kolo speváckej súťaže Slávik Slovenska. Našu školu reprezentovala Ninka Krajčíková a Marek Orság. V I. kategórii 1.-3. ročník ZŠ a ZUŠ sa naša žiačka Ninka Krajčíková umiestnila na krásnom 3. mieste. BLAHOŽELÁME! Cenu jej odovzdávala pani Gréta Švercelová, operná speváčka.
 

PODJAVORINSKEJ BZINCE
6. mája 2014 sa v rodnej obci Bzince pod Javorinou uskutočnila krajská súťaž v prednese poézie a prózy I. - III. kategórie PODJAVORINSKEJ BZINCE. Našu školu, mesto i okres reprezentovali dvaja žiaci - Nia Vaculčiaková a Matej Korec. Obaja boli veľmi úspešní. Nia získala druhé miesto v 1. kategórii v prednese poézie a Matej druhé miesto v 2. kategórii v prednese poézie. Svojim umiestnením zúročili niekoľkomesačnú trpezlivú a náročnú prípravu a presvedčili všetkých príto
mných o svojom talente i zmysle pre humor. Blahoželáme im a prajeme veľa tvorivosti v ďalších dňoch.


 

ŠPRINTÉRSKY TROJBOJ O POHÁR RIADIEĽKY ŠKOLY

6. 5. 2014

Výsledkové listiny za jednotlivé disciplíny aj celkové listiny:

ŠKOLY celkom

mladší         starší       SPOLU


Mladší

žiaci

60 m

150 m

300 m

4x60 m

žiačky

60 m

150 m

300 m

4x60 m

 

Starší

žiaci

60 m

150 m

300 m

4x60 m

žiačky

60 m

150 m

300 m

4x60 m

 
 

SADENIE STROMČEKOV - DEŇ ZEME
Mestský mládežnícky parlament pri príležitosti Dňa Zeme prišiel s myšlienkou sadenia stromčekov. Aj týmto symbolickým gestom chcel prispieť k ochrane životného prostredia a jeho zveľaďovania. Žiaci všetkých základných a stredných škôl v našom meste zasadili aspoň jeden stromček. Na našej škole žiaci 4. A dňa 2. mája 2014 v spolupráci s Lesmi Slovenskej republiky a za prítomnosti predstaviteľov Mestského mládežníckeho parlamentu zasadili do našej školskej záhrady borovicu a smrekovec opadavý. Páni lesníci si pre žiakov pripravili hodinu prírodovedy priamo v prírode. Porozprávali im o lese, jeho význame, rastlinách, semienkach, ale i zvieratkách. Priniesli im aj praktické ukážky semienok stromov a vetvičiek. Deti sa ich formou hry naučili spoznávať a na svoje otázky získali množstvo užitočných odpovedí. Spoločne sme zasadili stromčeky a budeme sa o ne aj naďalej starať. Celá akcia vyvrcholila opekačkou v školskej záhrade, kde sme najskôr upravili ohnisko a potom si pochutnali na špekáčikoch. Tento netradičný deň vyvrcholil pre 4. A zbieraním odpadkov na sídlisku Šipok a aj týmto spôsobom sme prispeli k lepšiemu životnému prostrediu v našom bezprostrednom okolí.
m.boratkova

 

ZBER PAPIERA
Jarný zber papiera sa uskutoční v dňoch 10. až 16. apríla 2014. Zbierať sa bude denne v čase od 14:00 do 16:30 hodiny na nádvorí školy.

 

EXKURZIA DO TRIBEČSKÉHO MÚZEA V TOPOĽČANOCH
My, žiaci 5.A a 6.A sme spolu s triednymi učiteľkami navštívili dňa 11.4.2014 Tribečské múzeum v Topoľčanoch. Tak trošku zámerne pre náš transport  naplánovali  pani učiteľky cestu vlakom.  Rozhodli sa tak kvôli niektorým žiakom, ktorí ešte nikdy v živote týmto dopravným prostriedkom necestovali. A niektorí sa veru aj čudovali, aké moderné vlaky máme na Slovensku. Počasie bolo prekrásne, cesta vlakom ubehla veľmi rýchlo. V múzeu sme sa v rámci tvorivých dielní dozvedeli nové poznatky o význame pôdy, jej zložení, ochrane aj využití.  To, čo sme si zapamätali, sme využili pri riešení kvízových otázok. Potom sme sa presunuli do priestorov expozície, v ktorej sme mohli vidieť zvieratá vyskytujúce sa v oblasti stredného Ponitria. V uliciach mesta Topoľčany nás na každom kroku zdravili milí ľudia, ktorí nás za malý príspevok obdarovali symbolickým narcisom. Deň narcisov si pripomíname každý rok a keďže aj my chápeme zmysel tejto zbierky, ochotne a radi sme prispeli aj dvakrát. Raz v Topoľčanoch a potom po návrate z exkurzie ešte aj u nás v škole. Takto sme s dobrým pocitom zakončili deň a utekali sme von za krásnym počasím.

 

 

ŠÉFKUCHÁRI BEZ ČAPICE - projektové vyučovanie na hodine slovenského jazyka
Opis pracovného postupu alebo dynamický opis je jednou z predpísaných tém slohových prác v siedmom ročníku. Žiaci 7. A sa na túto tému pripravovali formou projektového vyučovania a skupinovej práce. Zahrali sme sa na televíznu reláciu o varení. Štyri tímy sa vopred dohodli na spoločných receptoch. Pripravovali sa palacinky, torta, kurací šalát či waffle. Všetko sa dokumentovalo pomocou fotografií a videí a následne z toho spracujú fotorecepty. Svoje praktické skúsenosti opísali aj v školskej písomnej práci. Chutné jedlá si však nenechali len pre seba, podelili sa so spolužiakmi, učiteľmi a pani riaditeľkou. Dokázali, že sú šikovní, zruční a svoje praktické zručnosti vedia spracovať aj písomne ba aj pomocou počítačových programov.

VEĽKONOČNÉ TVORIVÉ DIELNE
Súčasťou prípravy na veľkonočné sviatky sú už tradične na našej škole aj Veľkonočné tvorivé dielne. Tento rok sa uskutočnili dňa 10.4.2014 a zapojili sa do nich najmä žiaci prvého stupňa, ktorým pomáhali žiaci deviateho ročníka. Zhotovili množstvo krásnych veľkonočných výrobkov, ktoré si budete môcť pozrieť aj na výstave v priestoroch našej školy.

 

BENIAKOVE CHYNORANY
- okresné kolo v prednese poézie a prózy, v ktorom našu školu reprezentovalo 7 žiakov sa uskutočnilo 8. - 9. apríla 2014. Štyria z nich zaznamenali úspech, keď získali ocenenia:

1. kategória  prednes poézie -       1. miesto - Nia Vaculčiaková

  2. miesto - Natália Hrdá

1. kategória prednes prózy -         3. miesto - Jakub Korec

2. kategória prednes poézie -       2. miesto Matej Korec

Nii Vaculčiakovej a Matejovi Korcovi porota odporúčala aj postup do krajského kola Podjavorinskej Bzince.

Deťom blahoželáme a prajeme veľa tvorivosti v  ďalších vystúpeniach.

 

RODIČOVSKÉ ZDRUŽENIE

Riaditeľka školy oznamuje rodičom, že rodičovské združenie sa sa uskutoční dňa 9.apríla 2014 o 16.00 hodine. Bude sa konať formou triednych schôdzok v každej triede.

 

 

Beh oslobodenia mesta 2.4.2014
Beh sa ako tradične konal na námestí SNP. Za krásneho slnečného počasia sme sa po otvorení p. primátorom všetci poklonili pri pamätníku SNP a hlavne tí najmenší boli celí nedočkaví štartovať. Bol to pre našu školu mimoriadne úspešný deň, lebo prvý raz v histórii tohto behu sa nám ho ako škole podarilo vyhrať. Kritériá pre víťazstvo toho roku boli veľmi tvrdé, lebo bodovali iba pretekári na prvých troch miestach. Samozrejme za celkovým víťazstvom kolektívu školy je obrovské úsilie jednotlivcov. Tu sú mená umiestnených pretekárov z našej školy.

I.miesto:   Švec Marek, Grežďo Andrej

II.miesto:  Mihaliková Carmen, Balažovjechová Nina, Obžerová Izabela, Bilas 

                  Tomáš

III.miesto: Vaculčiaková Nia, Bursa Samuel, Sklenár Matej  

                                                                                           Mgr.Koláriková Alica

 

Okresné kolo chemickej olympiády
Dňa 27.3.2014 sa v priestoroch ZŠ Malinovského ul. Partizánske, v spolupráci s CVČ Relax Partizánske uskutočnilo okresné kolo chemickej olympiády. Súťaže sa zúčastnilo 14 žiakov z ôsmych základných škôl okresu Partizánske a gymnázia. Žiaci súťažili v kategórii D. Súťaž mala dve časti. V teoretickej si súťažiaci zmerali svoje vedomosti formou písomného testu. V praktickej časti prezentovali zručnosti v zaobchádzaní s chemickými pomôckami pri experimente. Všetci zúčastnení žiaci boli úspešnými riešiteľmi obvodného kola.

Najlepšie umiestnení žiaci:

  1. miesto – Švecová, Paulína – ZŠ Klátova Nová Ves (89,50 bodov)
  2. miesto – Beliansky, Adam – ZŠ Veľké Uherce (87,50 bodov)
  3. miesto – Marková, Zuzana – ZŠ Klátova Nová Ves (85 bodov)
  4. miesto - Belianska, Zuzana - ZŠ Veľké Uherce (79 bodov)

Postupujúcim žiakom do krajského kola želáme veľa úspechov.

Žiačka našej školy Strižencová Zuzana obsadila 7. miesto (69 bodov) a Zvalo Šimon 10. miesto (64 bodov ).

Predseda OK CHO Mgr. Drahomíra Nikmonová
 

FLORBAL CHLAPCI

V piatok 21.3.2014  sa v našej telocvični uskutočnilo ďaľšie kolo bojov vo florbale. Tentoraz na palubovku nastúpili starší žiaci.  Do ich hry sme vkladali veľké nádeje a potvrdili naše očakávania. Zo 4 družstiev si nakoniec po ťažkých zápasoch vybojovali prvé miesto.  Na druhom mieste skončila ZŠ R.Kaufmana, ktorú sme porazili tesne 3:2, tretia skončila ZŠ Veľká okružná , nad tými sme vyhrali 3:1 a na štvrtom mieste sa umiestnila ZŠ R.Jašíka, ktorú sme porazili 5:2. Všetci naši chlapci bojovali ako levy, ale nedá mi nevyzdvihnúť našich strelcov gólov: Tomáš Bilas 4, Jožko Kukla 4, Maťko Sklenár 3, ktorí počas celého turnaja podávali maximálny, obetavý výkon. Samozrejme treba pochváliť aj výkon nášho brankára Janka Laciku, ktorý chytal skutočne výborne. Naši chlapci postúpili  do okresného finále, ktoré sa uskutoční 3.4.2014 v športovej hale.

 

 

VODA A ENERGIA
Vo štvrtok 20.3.2014 sa uskutočnilo partnerské učenie medzi ôsmakmi a štvrtákmi. Cieľom tohto učenia bolo odovzdať dôležité informácie, ktoré zistili žiaci zapojení do projektu Comenius  v rámci témy Energie, mladším žiakom. Všetci spoločne vytvorili  veľký dom, do ktorého zakreslili jednotlivé miestnosti, v nich elektrické spotrebiče a ku každému spotrebiču dopísali, koľko energie spotrebuje. Zistili tak, koľko energie spotrebujeme u nás doma a prišli aj na to, odkiaľ by bolo najlepšie získať túto energiu tak, aby sme čo najmenej poškodzovali naše životné prostredie. Prepojili dom s vodnou elektrárňou a pripomenuli si tak pri príležitosti Svetového dňa vody dôležitosť vody a jej význam nielen ako pitnej vody ale aj ako obnoviteľného zdroja energie. Na záver si prečítali výzvu, do ktorej sa zapojili všetky partnerské krajiny v rámci projektu Comenius a zaviazali sa tak dodržiavať isté pravidlá, aby znížili spotrebu energie vo svojej krajine.

Z.Hradiská

 

FLORBAL DIEVČATÁ
Vo štvrtok 13.3.2014 sa aj naše dievčatá zúčastnili základného kola vo florbale na Gymnáziu v Partizánskom. Napriek bojovnosti a veľkej snahe sa nám nepodarilo postúpiť do okresného finále a skončili sme na treťom mieste. Prvý zápas s domácimi hráčkami sme prehrali 2:0, druhý so ZŠ Skačany sme vyhrali 2:0 a tretí zápas so ZŠ Klátová Nová Ves - celkový víťaz turnaja sme prehrali 4:0.

Za polárnym kruhom...
V dňoch 13. a 14. marca sme sa mohli s našimi zážitkami z mobility v Nórsku, krásami tejto krajiny, ale aj výsledkami klimatickej konferencie podeliť so žiakmi základných škôl, ale aj širokou verejnosťou. Obe besedy zorganizovala Mestská knižnica MUA Partizánske v Knižničnom klube Mestskej knižnice v Partizánskom. Naši žiaci boli naozaj veľmi dobrými rozprávačmi a zaujali svojich rovesníkov, ale aj staršiu generáciu. Opäť sa nám potvrdilo, že práca na medzinárodných projektoch, ale i na ročníkových prácach, pomáha našim žiakom napredovať v komunikačných zručnostiach. Viacej o týchto besedách sa môžete dozvedieť aj v týždenníku Tempo a vo vysielaní mestskej televízie.

M. Boratková

VOLEJBAL
V utorok 11.3.2014 sa v našej telocvični zišli chlapci z troch základných škôl, aby odohrali základné kolo vo volejbale. Vo veľmi dobrej, priateľskej atmosfére naši chlapci vyhrali oba zápasy, keď najskôr porazili ZŠ R.Jašíka 2:0 a potom Gymnázium tiež 2:0.
Držme im palce
27.3.2014, keď budú bojovať v okresnom finále.
Mgr.Koláriková

OZNAM
Riaditeľka školy oznamuje rodičom, že dňa 12.3.2014 udeľuje z dôvodu Testovania 9-2014
riaditeľské voľno žiakom II. stupňa .
Obedy sa budú vydávať len do 13,00 hod.

 

Európa v škole
Aj tento rok sa naša škola zapojila do okresného kola súťaže Európa v škole, ktorej vyhodnotenie sa uskutočnilo 4. marca 2014 v Dome kultúry v Partizánskom.

Naši žiaci boli úspešní najmä v kategórií literárnych a multimediálnych prác.

Získali sme tri prvé miesta, tri druhé miesta, jedno tretie miesto a jedno čestné uznanie. Víťazom blahoželáme!

Literárne práce - 1. kategória - Natália Vanková (3. miesto)

                            2. kategória - Sofia Kováčová (1.miesto)                          

                                                  Kristína Klenovičová (2.miesto)

                            3. kategória - Sabrína Mandelíková (2.miesto)

Výtvarné práce  - 2. kategória - Nina Šuňalová (čestné uznanie)

 

Multiumediálne práce: 1. kategória - Radka Vanková, Daniel Staňo (1. miesto)

                                                      Daniela Chudá, Laura Beláková, Viki Teleková, Kristína a Tamara Klenovičové (2. miesto)

                                    2. kategória - kolektív 4.B (1. miesto)

 

MOBILITA V NÓRSKU
Nórska dedinka Nordkjosbotn leží 300 km severne od polárneho kruhu. Miestna škola je spolu s nami, Nemeckom a Tureckom v spoločnom projekte. Od 19. do 25. 2. sa práve na tomto mieste uskutočnila druhá mobilita nášho projektu From Footprint 2 Fingerprint - Kids 4 a Green Tomorrow. Témou tohto stretnutia bola ENERGIA, preto sme si už dopredu pripravili prezentáciu, ktorú sme predniesli  na klimatickej konferencii. Okrem toho sme navštívili aj recyklačné centrum a zistili sme, že v Nórsku svietia domy celú noc, pretože majú lacnú elektrickú energiu z vodných elektrární. Medzi najväčšie zážitky však určite patrila polárna žiara, videli sme soby, losa, viezli sme sa na snežných skútroch či psích záprahoch. Veľmi milo nás prekvapila nórska srdečnosť a pohostinnosť. Veríme, že im ju rovnakým spôsobom odplatíme v októbri, keď nás prídu navštíviť oni.

 

Rodičovské združenie pre rodičov a žiakov 9. ročníka

Dňa 27. februára 2014 (štvrtok) o 16:00 hod. sa v priestoroch školskej knižnice (I. poschodie) uskutoční rodičovské združenie pre rodičov a žiakov 9. ročníka. Rodičovského združenia sa zúčastnia zástupcovia pozvaných stredných škôl okresu Partizánske a okolitých okresov.

Program:

  1. Informácie zástupcov stredných škôl o možnostiach štúdia a  podmienkach prijatia na SŠ.
  2. Prijímacie konanie- informácie pre rodičov žiakov 9. ročníka.
  3. Informácie o Testovaní žiakov 9. ročníka – Testovanie 9.
  4. Časový harmonogram a pokyny pre vypĺňanie a podávanie prihlášok na stredné školy.

Výchovná poradkyňa, Mgr. Jana Kňazeová

FLORBAL - MLADŠIE ŽIAČKY
V piatok 14.2.2014 sa v našej telocvični konalo základné kolo a pre nedostatok času súčasne aj okresné kolo vo florbale mladších dievčat. Zúčastnené družstvá boli rozdelené do dvoch skupín.  Prvú skupinu vyhrala ZŠ Veľká okružná, druhá skončila ZŠ Klátová Nová Ves a tretia ZŠ Skačany. Druhú skupinu vyhrala ZŠ Malinovského, ktorá porazila ZŠ Kaufmana 5 : 1, skončili v skupine druhí a ZŠ Žabokreky sme porazili 5 : 0. Finále sme hrali proti ZŠ Veľká okružná, ktorá nás porazila získala titul majstra okresu, my sme skončili na druhom mieste. Tretia skončila ZŠ Klátová, ktorá  toto umiestnenie vybojovala so ZŠ Radovana Kaufmana, ktorá skončila na 4. Mieste. Všetky naše dievčatá bojovali ako levice, ale proti o rok starším a okolo 20cm vyšším dievčatám z Veľkej okružnej nemali šancu.  Budúci rok skúsime zabojovať a získať ešte lepšie umiestnenie.  Mgr.Koláriková Alica
 

DEJEPISNÁ OLYMPIÁDA

Dňa 11.2.2014 bola naša škola dejiskom 6.ročníka obvodného kola dejepisnej olympiády. Zúčastnilo sa jej 41 žiakov z  desiatich škôl okresu Partizánske. Žiaci súťažili v troch kategóriách . Víťazkou v E kategórii bola naša žiačka Zuzka Kollerová. V tejto kategórii bola úspešnou riešiteľkou  aj Janka Petríková, obe sú z 8.B triedy. Našu školu už menej úspešne reprezentovali aj Danka Jenisová, Zuzka Strižencová, Linda Lukáčová a Timea Verešová. Súťažiaci žiaci museli okrem povinného učiva z príslušného ročníka študovať aj odporúčanú literatúru.

Zuzka Kollerová postupuje do krajského kola dejepisnej olympiády, ktorá sa bude konať 1.4.2014 v Trenčíne. Všetkým zúčastneným patrí poďakovanie za snahu a Zuzke Kollerovej gratulujeme a držíme palce na krajskom kole DO!

Mgr. Eva Ustinovová

 

GEOGRAFICKÁ OLYMPIÁDA
6.2.2014 sa uskutočnilo okresné kolo geografickej olympiády na ZŠ Radovana Kaufmana v Partizánskom. Našu školu reprezentovali 4 žiaci v jednotlivých kategóriách podľa ročníkov. Súťaž je pomerne náročná a sa skladá z 2 častí, z teoretickej a praktickej. Zahŕňa v sebe poznatky z geografie, astronómie, matematiky a fyziky. Takisto si vyžaduje všeobecný prehľad. Samuel Oršula, Dominik KuczmanŠimon Zvalo skončili vo svojich kategóriách všetci na rovnakom 8.mieste. Najlepšie sa umiestnil Andrej Grman, ktorý získal v kategórii 8.ročník pekné 2.miesto a postupuje do krajského kola, ktoré sa uskutoční 2.4.2014. Všetkým súťažiacim ďakujeme za vzornú reprezentáciu školy a ANDREJOVI GRATULUJEME!!!
Z.Hradiská

 

AFTERPARTY HANNOVER

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zápis do 1. ročníka

Majstrovstvá okresu v basketbale
        Dňa 29. januára 2014 sa na pôde našej školy uskutočnili majstrovstvá okresu v basketbale chlapcov ZŠ. Majstrovstiev sa zúčastnili víťazí jednotlivých základných kôl - ZŠ Malinovského ul., ZŠ Chynorany a ZŠ Radovana Kaufmana. Hralo sa turnajovým spôsobom. Majstrovstvá organizovalo CVČ Partizánske. Najlepšie výsledky dosiahli naši chlapci, ktorí s bilanciou dvoch výhier obsadili prvé miesto a pri tejto príležitosti treba podotknúť, že v tomto školskom roku v rámci okresu Partizánske neprehrali ani jeden zápas v basketbalových súťažiach.
Na druhom mieste skončila ZŠ Chynorany a tretie miesto obsadila ZŠ Radovana Kaufmana.

        Výsledky jednotlivých zápasov:

ZŠ Malinovského ul. - ZŠ Chynorany  ( 50 : 3 ),

ZŠ Malinovského ul. - ZŠ Radovana Kaufmana   ( 63 : 10 ),

ZŠ Chynorany - ZŠ Radovana Kaufmana  ( 16 : 12 ).

Za predvedenú hru počas celých majstrovstiev okresu, vzornú a úspešnú reprezentáciu našej školy chcem poďakovať a zároveň popriať chlapcom veľa síl do ďalších bojov v regionálnych majstrovstvách, ktoré sa budú konať v Prievidzi.

Školu reprezentovali:
Jakub Hatiar, Tomáš Bilas, Erik Haulík, Palo Baláž, Peťo Škríba, Leo Szabo, Rado Striženec, Samo Oršula, Maťo Šadibol, Tibor Koprda.

                                                Robert Dorčiak

 

 
Dňa 27. 1. 2014 sa deti ŠKD pri ZŠ Malinovského ul. zúčastnili turnaja vo vybíjanej, ktorý sa uskutočnil v telocvični ZŠ Radovana Kaufmana. Naše deti sa umiestnili na krásnom 1. mieste spomedzi štyroch družstiev. Gratulujeme!
Hráči, ktorí nás reprezentovali:
M. Švec, J. Beliansky, M. Korec, V. Debnárová, I.Koreňová  4.A,
Š. Hlavačka 3.B,
D. Balážová, I. Zvalová 3.A,
S. Kuczman 2.B,
J. Beliansky, S. Bursa 1.A
 

„Prečo sú drogy zlé?“  alebo  „Prečo som na svete rád?“
V novembri a decembri minulého roka sa naši žiaci aktívne zapájali do súťaže o najzaujímavejší protidrogový príspevok. Žiaci 1. a 2. stupňa mohli prispieť svojimi literárnymi alebo výtvarnými prácami. Pri výbere najlepších prác sme si mali naozaj z čoho vyberať, o čom sa môžete presvedčiť vo fotogalérii tu.

Výsledky súťaže:   1. miesto      Sofia Košovská, Natália Hrdá, Sofia Bukovianska – žiačky 2.A

                              2. miesto     kolektív 3. B a kolektív 8. B                                

                              3. miesto     Nia Vaculčiaková, 3. A    

Žiaci 7. A triedy sa zapojili so svojou tvorbou do celoslovenskej súťaže o najlepšiu protidrogovú nástenku, ktorú vyhlásil Úrad verejného zdravotníctva pri príležitosti „Európskeho týždňa boja proti drogám“. S pomocou p. učiteľky triednej vytvorili naozaj peknú nástenku s názvom AKO MÁM ŽIŤ? Výsledky tejto súťaže sa dozvieme až v marci 2014, takže budeme držať palce.
Z. Hradiská, koordinátor protidrogovej výchovy

 

Školské kolo geografickej olympiády

V predvianočnom období sa uskutočnilo na našej škole školské kolo geografickej olympiády. Do súťaže sa zapojilo 26 žiakov z 5. až 9. ročníka. Na prvých miestach v jednotlivých kategóriách sa umiestnili títo žiaci: Christopher Toma a Jakub Repa (5. ročník),

Dominik Kuczman (6. ročník)

Samuel Oršula (7. ročník)

Andrej Grman (8. ročník)

Šimon Zvalo (9. ročník).

Všetkým k ich úspechu gratulujeme!!!

Výsledkovú listinu aj s počtami bodov v jednotlivých kategóriách si môžete pozrieť TU.

Z. Hradiská
 

MEMORIÁL  JOZEFA ŠTEVULU  V  BASKETBALE 

       Dňa 13. decembra 2013 sa v našej telocvični uskutočnil XVI. ročník memoriálu Jozefa Števulu v basketbale chlapcov ZŠ. Turnaja sa zúčastnili okrem usporiadajúcej ZŠ Malinovského ul. aj ZŠ Veľká okružná, ZŠ Radovana Kaufmana, ZŠ Rudolfa Jašíka.V tejto vianočnej atmosfére treba chlapcov zo všetkých škôl pochváliť za výborné výkony v duchu fair-play. Najlepšie výsledky  v tomto ročníku dosiahli naši chlapci, ktorí neokúsili trpkosť prehry a s bilanciou troch víťazstiev obsadili prvé miesto v turnaji. Na druhom mieste skončila ZŠ Veľká okružná, tretie miesto obsadila ZŠ Rudolfa Jašíka a štvrté miesto si vybojovala ZŠ Radovana Kaufmana. Je to už po ôsmykrát, čo si naša škola odniesla víťaznú trofej.

Výsledky jednotlivých stretnutí:  

ZŠ Malinovského - ZŠ R. Kaufmana  ( 52 : 5 ),
ZŠ Malinovského - ZŠ R. Jašíka  ( 27 : 7 ),
ZŠ Malinovského - ZŠ V.okružná  ( 49 : 4 ), 

ZŠ R. Kaufmana  -   ZŠ R. Jašíka  ( 4 : 33 ),
ZŠ R. Jašíka - 
 ZŠ V.okružná  ( 15 : 30 ),
ZŠ V.okružná  - 
  ZŠ R. Kaufmana ( 43 : 6 ).

      Touto cestou by som chcel vyzdvihnúť zanietenosť morálku chlapcov počas mimoškolskej činnosti ( krúžok, víkendy ) a zároveň im poďakovať za príkladnú a úspešnú reprezentáciu našej školy. Našu školu reprezentovali:
Jakub Hatiar, Tomáš Bilas, Erik Haulík, Palo Baláž, Peťo Škríba, Leo Szabo, Denis Kováč, Rado Stríženec, Samo Oršula, Maťo Šadibol, Tibor Koprda ( PN ), Adrián Letavaj ( PN ), Patrik Vančo ( PN ).

Zápasy rozhodovali Mgr. Jozef Jurča a Martin Trčo, ktorí sa pričinili o hladký priebeh turnaja,  za čo im patrí poďakovanie. V závere treba poďakovať výboru mestskej časti Šípok za zakúpenie občerstvenia pre účastníkov športového podujatia.
Robert Dorčiak

 

VIANOČNÉ DIELNE
9. decembra sa na našej škole konali už tradičné vianočné dielne. Vôňa oblátok a medovníčkov prilákala mnoho malých i veľkých návštevníkov z radov žiakov, rodičov i obyvateľov sídliska Šípok. Žiaci a učitelia zo ZUŠ v Partizánskom otvorili tohtoročné vianočné dielne vianočnými piesňami a koledami, pani riaditeľka Alena Barancová všetkých prítomných srdečne privítala za účasti vedúceho odboru školstva pána Horňana a poslanca za mestskú časť Šípok pána Talára a potom sa to všetko rozbehlo v plnom prúde. Zdobili sa medovníčky, piekli oblátky, vyrábali vianočné pozdravy, stromčeky, anjelici či hviezdičky. Vyrábali sa aj ekologické ozdoby z odpadových materiálov, kreativita tohtoročným dielňam vôbec nechýbala. Orechy, šišky či staré linoleum dostali druhú šancu a premenili sa na čarovné vianočné ozdoby. Vďaka patrí všetkým pani učiteľkám, žiakom, rodičom a každému, kto pomáhal pri realizácií tohtoročných vianočných dielní.

VŚETKOVEDKO
5. decembra 2013 sa žiaci 2. – 5. ročníka zúčastnili celoslovenskej vedomostnej súťaže o titul "Všetkovedko“ /tí najlepší/ alebo aspoň  Všetkovedkov učeň. Svoje vedomosti si mohli porovnať s 9 853 žiakmi z celého Slovenska. Za našu školu súťažilo spolu 13 žiakov a titul Všetkovedko získalo 5 žiakov. 
II.A Natália Hrdá - III. miesto , II.B  Štefan HamaraHanka Hlbočanová,
III.A Nia Vaculčiaková - VI. miesto   a  IV.A  Andrej Vaňo

Ani ostatní žiaci nesklamali a za svoj výkon získali titul Všetkovedkov učeň. Boli to: Andrej Lukáč, Erik Mokrý , Samuel Karvay, Adrián Javorský, Viktória Teleková, Matej Korec, Samuel Petrík a Šimon Hlbočan.
Všetkým súťažiacim gratulujeme k dosiahnutým výsledkom a odvahe zmerať si sily s kamarátmi.
Mgr. Ľ. Mihaliková

 

V našej škole sa šíri nádherná vôňa ihličia...
Voňavý, krásny a v novom šate je tohtoročný Vianočný strom vo vestibule našej školy. Ozdobený vlastnoručne vyrobenými ozdobami zo zaujímavých materiálov. Keď sa naň lepšie pozriete, zistíte, že na výrobu sme potrebovali plastové fľaše, papier a nejaký špagátik. Všetko sa pripravovalo na hodinách environmentálnej a výtvarnej výchovy, na hodinách tvorby projektov a do výroby ozdôb sa zapojilo naozaj veľa našich detí: najmenší vyrábali lesklé jabĺčka, šišky z vyfúknutých vajíčok, snehové vločky zo spodnej časti plastových fliaš a tí starší urobili nádherné zasnežené kvety a papierovú reťaz. Všetci sa tešíme, že máme nový „Enviro – stromček“, na ktorý stačilo použiť materiál, ktorý by ostatní možno iba vyhodili na smetisko. A ako sme to všetko vyrábali a zdobili si môžete pozrieť na fotkách.

Z.Hradiská

 

Každý môže priložiť ruku k spoločnému dielu

Partnerské učenie má na našej škole už dlhoročnú tradíciu. Starší žiaci sa ochotne premenia na učiteľov, príp. partnerov mladších žiakov a pomáhajú im získavať a objavovať nové poznatky. A aby to vyzeralo trošku inak ako bežné učenie, šiesti ôsmaci v čiernych mikinách odrazu vošli do štvrtáckej triedy, pozažínali im všetky svetlá, zapli počítač, otvorili kohútiky na všetkých radiátoroch, pustili vodu z vodovodu, pootvárali všetky okná a začali nahlas počúvať hudbu zo svojich mobilov. Štvrtáci sa nestačili čudovať, nechápali čo sa deje. Našťastie to netrvalo dlho a objavila sa jedna rozumná ôsmačka, ktorá im vysvetlila, že takto by to veru nešlo. Všetkým vysvetlila ako sa máme správať zodpovedne k životnému prostrediu a porozprávala o environmentálnych aktivitách, ktoré prebiehajú na našej škole v rámci projektu Comenius  s príznačným názvom: „Od odtlačku stopy po odtlačok prsta“.
Touto krátkou scénkou upozornili naši starší žiaci na naše každodenné chyby, ktorých sa dopúšťame všetci voči životnému prostrediu. A odrazu zmizli všetky čierne mikiny a po triede sa pohybovali žiaci v pestrofarebných tričkách, zadávali mladším žiakom otázky a prečítali im príbehy dvoch chlapcov - Petra a Huga.  Každý z nich prežíva ráno inak. Peter je chlapec, ktorý zabúda zhasínať, do kanvice si dá pre istotu vody viac. Hugo zatvorí kohútik, keď si umýva zuby, do kanvice dáva len toľko vody, koľko potrebuje. Nasledovala otázka: „Na koho sa podobáte viac?“ a potom sa spustila diskusia o tom, ako každý z nás môže prispieť k lepšiemu životnému prostrediu bežnými činmi každý deň. Konkrétne výzvy s obrázkami ako napr.: „Vypni počítač, keď ho nepoužívaš!“ alebo „Uprednostni sprchu pred kúpeľom!“ a pod. sa začali objavovať na tabuli. A keďže naozaj všetci sa chceme aktívne zapojiť do starostlivosti o  životné prostredie, starší aj mladší žiaci si symbolicky obkreslili svoje ruky, aby ich priložili k spoločnému dielu. Na vystrihnuté ruky napísali svoje malé činy, ktorými budú aj oni pomáhať prírode a pripli tieto ruky na veľký strom. Potom ôsmaci naučili štvrtákov zopár anglických slovíčok z oblasti životného prostredia a s heslom -  „Spoločne to zvládneme!“  sa rozlúčili.

Nasledujúci deň odovzdávali toto posolstvo štvrtáci škôlkarom z družobnej MŠ z Malých Uheriec. Pomáhali im kresliť stromy na počítačoch v skicári a pripomenuli si tak ich dôležitosť v prírode. A dôkazom toho, že to mysleli aj škôlkari s ochranou prírody vážne bolo to, že na spoločnom strome pribudli ďalšie malé rúčky, ktoré im pomáhali pripínať na štvrtáci. Škôlkari nám sľúbili, že budú šetriť elektrickú energiu a triediť odpad a spokojní s tým, že aj oni  nám môžu takto pomáhať, odchádzali späť.
Z.Hradiská

PILOTNÉ E-TESTOVANIE

prebehne na našej škole v dňoch 15.11. a 18.11.
STRÁNKA K TESTOVANIU
Každý žiak, ktorý sa elektronického testovania zúčastní, obdrží prihlasovacie údaje priamo v učebni IKT.
Rozpis elektronického testovania:
Žiaci 5.ročníka:

kedy predmet od do
15.11. MATEMATICKÁ GRAMOTNOSŤ 8:15 9:15
15.11. ČITATEĽSKÁ GRAMOTNOSŤ 9:30 10:30
 

Žiaci 9. ročníka:

kedy predmet od do
15.11. MATEMATICKÁ GRAMOTNOSŤ 11:00 12:30
15.11. ČITATEĽSKÁ GRAMOTNOSŤ 12:30 14:00
18.11. ANGLICKÝ JAZYK 8:00 9:10

 
Afterparty – Francúzsko 2013
Dňa 13. novembra 2013 sme sa stretli pri dobrom čaji, sušienkach a hlavne spomienkach na októbrový výlet do francúzskeho Poitiers. Prišli trinásti cestovatelia, rodičia, pani riaditeľka A. Barancová, p. zástupkyňa E. Ustinovová a aj naši spolužiaci. Vrátili sme sa v čase a porozprávali sme im o našich zážitkoch, spomienkach a poznatkoch. Premietli sme si film, fotky, pozreli prezentácie či cestovné denníky, kde si každý cestovateľ zaznamenal svoje dojmy. Stretnutie to bolo príjemné. Ďakujeme ešte raz všetkým, ktorí túto cestu podporili či už morálne alebo finančne. Veríme, že sa s našimi kamarátmi z Poitiers opäť čoskoro uvidíme.


 

Riaditeľka školy oznamuje žiakom a rodičom, že z dôvodu prerušenia dodávky elektrickej energie sa dňa 6.11.2013 bude vyučovať len do 10.00 hodinyObedy budú vydávané v čase od 10.00 do 10.45 (bageta,džús). Mliečna desiata sa v tento deň nepodáva, bude všetkým automaticky odhlásená.

 

Moja najmilšia knižka
Dňa 28. októbra 
sa na naša škola zapojila do súťaže o najzaujímavejšie podujatie pri  príležitosti Medzinárodného dňa školských knižníc (Školská knižnica – Brána do života). A už teraz môžeme povedať, že toto podujatie bolo úspešné, lebo v nás – žiakoch, učiteľoch, hosťoch – zanechalo pozitívne pocity a túžbu po čítaní kníh, spoznávaní nového. Od rána prichádzali do školy rôzni zaujímaví hostia s obľúbenými knihami zo svojho detstva a besedovali o nich so žiakmi. O knihách sa hovorilo aj na vyučovacích hodinách. Každý žiak a aj učiteľ si v tento deň priniesol svoju najobľúbenejšiu knihu a predstavil ju ostatným.Podujatie vyvrcholilo v popoludňajšom čase besedou nielen pre deti, ale aj širokú verejnosť. Medzi deti do našej školskej knižnice zavítali viacerí poslanci za mestskú časť Šípok, novinárka,  správca miestnej knižnice, ale aj bývalí žiaci, učitelia  a rodičia.Okrem prezentácií z aktivít  jednotlivých ročníkov na nástenke vo vestibule zostane  pre žiakov trvalý odkaz v podobe knihy na vonkajšej fasáde budovy školy. Ďakujeme všetkým, ktorí toto krásne podujatie pre deti pripravili a aktívne sa na ňom podieľali.
Pozrite si rozhovor so Sergejom Talárom, poslancom za mestskú časť Šípok.

Andrej Grman, 8.A
V tento deň prebiehali na našej škole rôzne aktivity. Som veľmi rád, že som sa mohol pričiniť k tomuto dňu. Mojou úlohou bolo viesť rozhovory s hosťami, ktorí prišli porozprávať žiakom našej školy niečo o svojich obľúbených knihách. Zistil som, že ak chcem byť vzdelaný, mal by som začať čítať knihy. Doteraz som motiváciu k čítaniu nemal, avšak po tomto dni som si uvedomil, že kniha mi oveľa viac dokáže pomôcť. Rozvíja moju fantáziu, myslenie či slovnú zásobu. Som presvedčený, že tento deň mal pre každého význam a mal by sa opakovať aj budúci rok.
Matej Sklenár, 8.B
Tento deň bol zaujímavý, pretože ako prieskumník z planéty Ufónik, som bol v každej triede. V každej triede sa robili iné aktivity s knižkami. V školskej knižnici sa konali besedy, ale hralo sa aj divadlo a štvrtáci si vyberali knihy, z ktorých spracovali projekty napr. o športe, urobili pokus. Na celej škole sa usilovne pracovalo, robili sa fotky, videá, nástenka, písalo sa o svojich obľúbených knihách. Starší a mladší žiaci boli pomiešaní a pracovali spoločne. Každý bol zapojený do nejakej aktivity. Tento deň bol výnimočný pre našu školu.
Milan Karvay, 5. A
Z celého dňa sa mi najviac páčilo stretnutie popoludní v školskej knižnici, pretože tam bol aj môj sused, kostolník a predavač kníh pán Škvarenina. Má malú knižnicu v pastoračnom centre, kde má veľa kníh. Občas mu niekto aj nejaké knihy podaruje. Hovoril o svojej obľúbenej knihe Winnetou. Doniesol aj veľmi staré vydania, veľmi sa mi páčili.
Sophie Vlková, 4. A
Páčilo sa mi to, bolo to super zábavné. Bola som v skupine, ktorá sa volala VEDA. Museli sme nájsť v knižnici knihu, podľa ktorej sme mali urobiť nejaký pokus. Robili sme pokus s atramentom a natáčali sme to aj na video. Najviac sa mi páčilo, keď sme tam púšťali atrament.

Pozrite si rozhovor s Robom Flamíkom o obľúbenej knihe:

 

 

Už tradične sa spolužiaci z ôsmej B stretávajú na halloweenskom večierku. Tak bolo tomu i 25. októbra. V pekne vyzdobenej triede sa odpoludnia namiesto žiakov pohybovali samé masky. Niektoré boli naozaj strašidelné. Dievčatá dopredu napiekli v školskej kuchynke vynikajúci jablkovo-orechový koláč. Ten masky zapíjali bio-jabĺčkovou šťavou s minerálkou. Zabávali sa pri tradičnom stoličkovom tanci, improvizovali Danglovu Partičku, súťažili, kreslili so zaviazanými očami. A aký by to bol Halloween bez rozprávania a čítania si strašidelných príbehov?  Tie nasledovali v závere, keď sa už za oknami začalo pomaly stmievať. No a to už bol signál na upratanie triedy a rozchod domov. So sľubom: O ROK ZAS!

Šípkari vo Francúzsku – krajine rozprávok a fantázie
Na cestu za hranice všedných dní sa vydalo od 9. – 15. 10. 2013 jedenásť žiakov a dve pani učiteľky zo Základnej školy na Malinovského ulici v Partizánskom. A že je Francúzsko naozaj rozprávkovou krajinou, sme zažili na vlastnej koži. Nešli sme do neznáma, v západofrancúzskom Poitiers nás už čakali naši kamaráti s ich rodinami a pani učiteľkou. Poďme však pekne po poriadku.
Vyrazili sme v stredu v noci. Mnohí z nás leteli prvý krát a celkom sa na tento zážitok tešili. Pristáli sme na letisku  Charlesa de Gaulla v Paríži. Je to druhé najväčšie letisko v Európe. Paríž nás privítal dažďom, ale to nás neodradilo od prehliadky Louvru. Presvedčili sme sa o tajomnom úsmeve Mony Lisy, spravili zopár spoločných fotografií pred typickou sklenenou pyramídou. A potom sme sa už len tešili na to, ako prekonáme štyristo kilometrovú vzdialenosť za menej ako hodinu a trištvrte vlakom TGV. Jeho priemerná rýchlosť je okolo 300 km/h, vo vlaku to však vôbec necítite.
Francúzske rodiny nás privítali srdečne,  a všetky rozpaky, ktorých sme sa obávali, v mihu sekundy zmizli. Týždeň sme žili ako v rozprávke. Vo štvrtok sme si poprezerali ich školu. Okrem starobylej budovy a moderného vybavenia nás prekvapila aj prísnosťou pravidiel. Žuť žuvačku či držať mobil v ruke je neprípustné. Poitiers je starobylé mestečko s množstvom pekných kostolov. Nás však najviac zaujala Socha slobody. Je síce menšia ako tá v New Yorku, ale o to krajšia a staršia. V tento deň sme navštívili aj malú výrobňu zameranú na výrobu typických maslových sušienok a ochutnali sme ich regionálne špeciality.
Dňom D však pre mnohých bol piatok a návšteva Futuroscopu – zábavného parku plného moderných kín, kde zažijete to, čo ste ešte nezažili. Ocitnete sa vo svete budúcnosti a fantázie. Pekný program však pripravili aj rodiny počas víkendu. Niektorí z nás videli Atlantický oceán, pevnosť Boyard, oceánium v prístavnom meste La Rochelle. A posledný spoločný deň sme si otestovali našu odvahu a zručnosti na lanových dráhach v ekologickom parku Defi Planet Dienne. Okrem tohto adrenalínového dobrodružstva ponúka tento park aj prehliadku ekologických domov z celého sveta. V priebehu niekoľkých minút sa ocitnete v mongolskej jurte, africkom púštnom stane či starobylom domčeku z maďarskej pusty. A lesní škriatkovia vás učia, ako žiť v súlade s prírodou a zmenšovať svoju ekologickú stopu.
Najväčším zážitkom však bol pobyt v rodinách, spoznávanie inej kultúry, zvyklostí ale aj typickej francúzskej kuchyne bohatej na zeleninu a ovocie. Naša angličtina sa zo dňa na deň zlepšovala a naše priateľstvá prehlbovali. Aj keď pri rozlúčke padlo zopár slzičiek, všetci veríme, že toto nebolo naše posledné stretnutie, a že čoskoro opäť privítame našich francúzskych kamarátov v Partizánskom.
Skutočnú bodku za celým kultúrno-výmenným pobytom však dal Paríž so svojou noblesou. Zamávali sme Železnej dáme z Trocadera, pozdravili Napoleóna v Invalidovni, urobili nevyhnutné nákupy na Champs-Elysées, spoznali modernú architektúru v La Defense a vzdali hold hodnotám a umeniu pred chrámom Notre Dame. AU REVOI FRANCE!!
 

Hovorme o jedle na Základnej škole Malinovského
        Minulý týždeň prebiehali na Základnej škole Malinovského zaujímavé aktivity, ktoré boli zamerané na podporu zdravej výživy detí. Škola sa zapojila do celoslovenskej súťaže s názvom Hovorme o jedle“. Na každý pracovný deň v týždni od 14. 10. 2013 do 18. 10. 2013 boli vyhlásené dve denné témy. Celkovo bolo v rámci súťaže "Hovorme o jedle" vyhlásených 10 denných tém, na ktoré sme uskutočnili množstvo aktivít. Všetko sa realizovalo v duchu tzv. partnerského učenia, teda starší žiaci odovzdávali poznatky mladším, pomáhali im pri objavovaní nových poznatkov a zručností. Každý deň bola prichystaná ochutnávka konkrétnych druhov jedál podľa vyhlásených denných tém.
        V pondelok si pripravili naši piataci ochutnávku pre štvrtákov, nakrájali chutný čerstvo upečený chlieb, pečivo, uvarili cestoviny a ryžu. Žiaci riešili zaujímavé aktivity k téme – osemsmerovky, tajničky, doplňovačky. Pozreli si video o pečení chleba  a rozprávali  sa o potrave ako o základnom zdroji života. V utorok si pripravili žiaci 8.B triedy pre tretiakov ochutnávku ovocia, pani učiteľka triedna so svojimi žiakmi rozdali piatakom  „bio“ jabĺčka zo záhradky, na hodinách sa rozprávalo o pitnom režime, zapisovalo sa, kto vypil aspoň 6 pohárov vody za deň a kto nie. Na hodine environmentálnej výchovy  si žiaci  8.A triedy zahrali rolovú hru na tému Fair trade obchod s banánmi. V stredu v rámci témy Mlieko a mliečne výrobky varili žiačky 7. A pre tretiakov puding, tretiaci sledovali informácie na obaloch potravín, a riešili  kvíz o mlieku. Vo štvrtok si pripravili ochutnávku štvrtáci pre prvákov, robili v rámci témy Ryby a hydina rybacie nátierky, zisťovali odkiaľ pochádza jedlo a zavolali aj predškolákov, s ktorými kreslili na hodine informatiky rybku v skicári. V piatok sa v rámci témy Jedz a hýb sa! tancovalo poobede v Školskej družine a potom aj na Halloween večierku v 5. A.
        Všetci spoločne prežili pekný a zdravý týždeň. Dozvedeli sa množstvo zaujímavých informácií o zdravej výžive.   Keďže každý deň sa niesol v znamení inej potraviny, našim celotýždenným heslom projektu bolo heslo: Pripravujeme jedlá Chutne (Deň chlebíkový), Jedinečne (Deň jablkový), Múdro (Deň mliečny), Rýchlo (Deň rybičkový), Pre všetkých (Deň pohybový).

–zh-
 

BESEDA S POLICAJTOM
Dňa 22.10. prišiel medzi žiakov mestský policajt Drahomír Hrkal na besedu. Žiaci so záujmom počúvali a besedovali nielen o bezpečnosti na cestách ...

Halloween večierok v 5.A
18.10.2013 sa konal trošku v predstihu večierok v 5.A triede. Maminy napiekli výborné koláčiky, tatinovia pomohli pri príprave masiek. Všetci zúčastnení sa prezliekli do naozaj zaujímavých a hlavne strašidelných kostýmov, zatancovali si, volili najoriginálnejšiu masku večera, vyrezávali tekvice, jedli samé „dobroty“ (čipsy, koláče) a pili detské šampanské.  Všetci sa počas večierka snažili prekonať malé strachy zo strašidiel, ale aj tak nakoniec odchádzali  domov s miernymi obavami zo súmraku.

 

18.10.2013 sa sedem žiakov našej školy zúčastnilo súťaže v prednese poézie Hlbinove Kršteňany. Medzi štyridsiatkou súťažiacich sme výrazné úspechy zaznamenali v prvej kategórii, kde  sa na 1.mieste umiestnil Matej Korec, na 2. mieste Nia Vaculčiaková a čestné uznanie získala Natália HrdáV druhej kategórii nás reprezentovali Barbora Junasová a Klaudia Urbanová, ktorých prednes bol výrazne znevýhodnený neschopnosťou organizátorov zabezpečiť pokojný priebeh súťaže.
V tretej kategórii nás reprezentovali Marek Orság Michaela Čápová, ktorá v silnej konkurencii obsadila 2. miesto. Súťažiaci mali možnosť stretnúť sa a pozhovárať sa s hercom Marekom Majeským, ktorý bol členom poroty. 
Všetkým žiakom, ktorí reprezentovali našu školu ďakujeme za zodpovednú prípravu a vzornú reprezentáciu školy.
 
 
Riaditeľka ZŠ oznamuje žiakom našej školy, že dňa  29.10.2013 udeľuje z dôvodu konania okresnej školskej konferencie riaditeľské voľno.
Mliečna desiata je v tento deň zrušená, obedy sa vydávajú v čase od 11.45 do 13.00 hodiny.
V tento deň sa teda nebude vyučovať.
 

Týždeň zdravej výživy na našej škole

Tento týždeň prebiehajú na našej škole zaujímavé aktivity, ktoré podporujú zdravú výživu našich detí. Každý deň sa venujeme konkrétnym témam.

V pondelok 14.10.2013 pripravili naši piataci ochutnávku pre štvrtákov, nakrájali chutný čerstvo upečený chlieb, pečivo, uvarili cestoviny a ryžu. Žiaci riešili zaujímavé aktivity k téme – osem smerovky, tajničky, doplňovačky. Pozreli si video o pečení chleba  a rozprávali  sa o potrave ako o základnom zdroji života.
V utorok 15.10.2013 si pripravili žiaci 8.B triedy pre tretiakov ochutnávku ovocia, p.učiteľka triedna rozdávala piatakom  „bio“ jabĺčka zo svojej záhradky, na hodinách sme sa rozprávali o pitnom režime, zapisovali sme kto vypil aspoň 6 pohárov vody za deň a kto nie a na hodine environmentálnej výchovy sme si s 8.A zahrali rolovú hru na tému Fair trade obchod s banánmi.

TÝŽDEŇ ZDRAVIA AJ  NA INFORMATIKE
Na hodinách informatiky a informatickej výchovy žiaci tiež kreslili obrázky s touto témou.

 

ANGLIČTINA V DRUHOM ROČNÍKU
V pondelok 14.10.2013 sa uskutočnilo stretnutie rodičov žiakov druhého ročníka zamerané na oboznámenie sa so základnými informáciami vyučovania cudzieho jazyka v tomto ročníku. Stretnutie viedla učiteľka angličtiny Zuzanna Vaňová, ktorá v prítomnosti riaditeľky školy Mgr. A. Barancovej oboznámila rodičov s učebnicou, pracovným zošitom a všetkými komponentmi, ktoré žiaci v druhom ročníku používajú. Rodičia mali možnosť diskutovať o moderných spôsoboch výučby angličtiny prostredníctvom hier, zábavných aktivít. Zároveň si mohli pozrieť videozáznam z aktivít na hodinách.
V závere stretnutia rodičia vyjadrili spokojnosť s tým, že žiaci majú možnosť osvojovať si základy cudzieho jazyka už od prvého ročníka a odporúčali tento model zachovať aj do budúcich rokov.

Bližšie informácie o vyučovaní angličtiny na 1. stupni sa môžete dočítať na našej stránke v sekcii predmety/anglickýjazyk1


 
Kliknutím na obrázok nižšie si pozrite video zo sadenia
 

ZÁLOŽKA DO KNIHY SPÁJA ŠKOLY
Tretiaci a štvrtáci z našej školy sa zapojili do medzinárodného projektu školských knížníc - záložka do knihy spája školy. Našej škole bola pridelená ZŠ B. Hrabala v Prahe 8. Pre pražských druhákov sme vyrobili 60 záložiek a zaslali sme im naše tvorivé príbehy, ktoré obohatili každý obraz na záložke. Veríme, že našich českých kamarátov naše práce zaujmú. Hlavnou koordinátorkou projektu bola pani učiteľka Sochorová.

JESEŇ
Jeseň už dávno rozprestrela svoje krídla a zahalila krajinu do pestrofarebného plášťa. Jej obraz sme vytvorili aj v našej škole, kde sme chodby i triedy zaplnili jesennými plodmi, listami, obrázkami, priestorovými prácami. A keďže k jeseni patrí aj vietor, vyrazili sme na školský dvor a deti zo školského klubu si pošantili so svojimi šarkanmi.

8.10. 2013
sa uskutočnila praktická časť Cvičenia v prírode. Žiaci vymenili školské triedy za prírodné prostredie, kde sa mohli presvedčiť, do akej miery vedia aplikovať teoretické poznatky - rozoznať stromy, kvety, stopy zvierat, orientovať sa v priestore, založiť oheň a bezpečne ho uhasiť. Súčasťou cvičenia bolo aj množstvo hier, v ktorých si preverili svoje fyzické zručnosti.

 

5.10.2013 (Výchovný koncert)
navštívil našu školu s výchovným koncertom pán Viktor Guľváš, ktorý sa k nám vrátil po 10-tich rokoch s novým programom. Žiaci prvého stupňa sa na okamih stali súčasťou veľkého speváckeho zboru a interaktívny koncert zmenil vyučovanie na zážitkové učenie. Veselé pesničky s jednoduchým, ale výchovným motívom, všetkých pobavili i poučili.

 

EURÓPSKÝ DEŇ JAZYKOV

Aj keď mnohí dospelí si kladú otázku, či je naozaj potrebné, aby sa deti učili cudzí jazyk už od detstva, deti v tom majú, zdá sa, dosť jasno. Presvedčili sme sa o tom aj počas aktivít Európskeho dňa jazykov, keď sme sa problematike osvojovania si cudzích jazykov venovali intenzívnejšie  ako v iné dni.
Základná škola na Šípku si pre všetkých žiakov pripravila množstvo zaujímavých aktivít, v rámci ktorých si nielen rozšírili svoje vedomosti a zručnosti, ale mali možnosť a konfrontovať svoje reálne skúsenosti s jazykom.
Žiaci na I. stupni sa učili piesne v anglickom i francúzskom jazyku, uskutočnili  besedu so  spolužiačkou Máriou Ondrasech, ktorá sa k nám prisťahovala z Francúzska, vyrábali postery s postavami detí z krajín EU a zisťovali ako sa v jednotlivých úradných jazykoch týchto krajín povie ĎAKUJEM, PRIATEĽSTVO, POMOC, KAMARÁT, PROSÍM.  Deti súťažili vo vyhľadaní výrazov v slovníkoch, v spellovaní. Štvrtáci písali prácu na tému – Na čo mi je cudzí jazyk? Na hodine informatickej výchovy vyhľadávali akými rôznymi jazykmi sa hovorí v jednotlivých krajinách Európy. Iná skupina štvrtákov viedla konfrontačné stretnutie s pánom Eduardom Dôležitým, ktorý zavítal do ich triedy, aby im oznámil, že vydal zákaz vyučovania cudzích jazykov vo všetkých základných školách. Deti sa učili obhajovať názory a nakoniec každý z nich vyjadril svoj postoj k danej problematike listom, ktorý adresoval pánovi Eduardovi.
Piataci sa stali tajnými agentmi, ktorí k udaniu polohy šéfovi FBI museli zistiť, koľko je v meste, do ktorého ich poslal šéf, hodín – okrem putovania krajinami si zopakovali aj časové pásma. Pracovali aj s e-bookmi a riešili interaktívne cvičenia. Šiestaci lúštili šifry v ruskom jazyku a riešili hudobné hádanky. Siedmaci sa vybrali krížom-krážom Európou – v kvíze určovali názvy štátov podľa krojov (pozrite si video), pričleňovali k jednotlivým štátom významné osobnosti, učili sa pomenovať krajiny v pôvodnom znení, v angličtine, nemčine i ruštine. Starší žiaci si prezreli prezentácie o Nemecku, Rakúsku i Švajčiarsku, pracovali s literárnym dielom O. Wilde, maľovali obrazy v európskych jazykoch.
Deviataci sa oboznámili so životom anglickej kráľovskej rodiny prostredníctvom filmu Kráľova reč, ktorý sledovali v pôvodnom znení s titulkami.
V rámci projektu Comenius v počas Európskeho dňa jazykov žiaci vysadili národné stromy krajín zapojených do projektu. Učiteľky anglického jazyka uskutočnili stretnutie s rodičmi, na ktorom im vysvetlili, ako prebieha vyučovanie cudzieho jazyka v škole a ako môže rodina participovať na príprave detí na tieto hodiny.
Záver týždňa venovaného európskym jazykom patril brannému preteku, ktorý škola pripravila v spolupráci s materskou školou v Malých Uherciach a OZ Začať spolu. Žiaci vytvorili tímy, v ktorých spolupracovali zdravé deti s deťmi postihnutými. Hlavným cieľom bolo zachrániť zahraničných turistov, ktorí sa zranili v našich horách, poskytnúť im prvú pomoc a riešiť rôzne ďalšie úlohy.
Všetky aktivity zrealizované pri príležitosti Európskeho dňa jazykov, ale i každodenné činnosti, pri ktorých deti používajú cudzie jazyky sú dôkazom toho, že úsilie dostať výučbu cudzích jazykov do obdobia mladšieho školského veku, je zmysluplné a veľmi užitočné pre ich ďalšie napredovanie a uplatnenie sa v živote.
 

Exkurzia v Hornonitrianskej hvezdárni v Malých Bieliciach

Dňa 24.9.2013 sa naši piataci vybrali spolu s pani učiteľkou triednou, Z. Hradiskou na netradičnú hodinu geografie do Hornonitrianskej hvezdárne. Zopakovali si vedomosti o vesmíre, Slnečnej sústave a planétach. Pozreli si zaujímavý film, pomocou ktorého sa presúvali z jednej planéty na druhú. Potom si prezreli obrovský ďalekohľad, ktorým sa dajú pozorovať vo hvezdárni niektoré planéty (Venuša, Saturn,...), slnečné škvrny a hviezdy na nočnej oblohe. Nakoniec sa spoločne zasmiali na vtipnej rozprávke o Krave na Mesiaci a autobusom sa odviezli plní nových zážitkov a vedomostí späť do školy.                 -zh-

 

PLENÁRNE RODIČOVSKÉ ZDRUŽENIE
sa uskutoční dňa 25.9.2013 o 16:00 hod.

 

Nový Comenius projekt
Naša škola sa druhý raz zapojila do programu Comenius - školské partnerstvá. Projekt bude prebiehať v rokoch 2013 - 2015 a nazýva sa From footprint to fingerprint - Kids for a green tomorrow (Od odtlačku nohy po odtlačok prsta - deti pre zelený zajtrajšok). Budeme spolupracovať spolu s partnermi z Nórska (koordinátor projektu), Nemecka a Turecka a možno sa k nám pripoja aj partneri z Portugalska. Hlavnou témou projektu je ochrana životného prostredia a klimatické zmeny. Cieľom projektu je, aby sme všetci pochopili, že sme zodpovední za naše životné prostredie. Chceme zmeniť naše správanie a nájsť spôsob, ako znížiť znečistenie ovzdušia, spotrebu energie a vody, množstvo odpadov. Na projekte budú pracovať žiaci z 8.A a 8.B, ale môžu sa zapojiť aj ostatní žiaci z druhého stupňa. Žiaci budú komunikovať v anglickom jazyku. Viac sa o projekte dozviete priamo v sekcii COMENIUS.

VITAJTE V ŠKOLSKOM ROKU 2013/2014

Riaditeľka základnej školy oznamuje žiakom a ich rodičom, že slávnostné otvorenie školského roka 2013/2014 bude dňa 2.septembra 2013 o 8:00 na školskom ihrisku.
V prípade nepriaznivého počasia sa žiaci prvého ročníka zhromaždia vo vestibule školy. Ostatní žiaci sa pod vedením svojich triednych učiteľov presunú do učební.

So sebou si treba priniesť prezúvky a zápisník s perom.
Zoznamy prvákov a ich zaradenie do tried sú zverejnené na stránke školy a od dňa 27.8.2013 aj na vstupných dverách školy.