• AKTÍVNE GLOBÁLNE ŠKOLY

        • AKTÍVNE    GLOBÁLNE    ŠKOLY 3

           

          Naša škola už tretí rok pracuje v projekte Aktívne globálne školy. Profily jednotlivých škôl v projekte si môžte pozrieť na medzinárodenej stránke.

           

          Naša škola vstúpila do druhého ročníka práce v projekte Aktívne globálne školy 2. Prvý ročník sme sa zamerali hlavne na odpady, ich separáciu. Spolupracovali sme s rôznymi organizáciami. Heslo bolo Pomôžme Zemi a ona sa nám odmení.

          Hlavným cieľom tohto medzinárodného projektu v druhom ročníku je prispieť k boju proti chudobe prostredníctvom aktivít zameraných na klimatické zmeny a spravodlivejší obchod, ako aj aktivít zameraných na znižovanie spotreby energie. Budú sa na nich podieľať nielen žiaci a žiačky s podporou učiteliek a učiteľov, ale aj verejnosť - rodičia, podnikatelia, firmy, špecializované obchody, miestna samospráva, centrá voľného času, kultúrne a informačné strediská, cirkevné spoločenstvá, knižnice, médiá, atď. Centrálne heslo druhého ročníka je SPOLOČNE, ZODPOVEDNE, SPRAVODLIVO.

          Aktivity pre prvých päť pilotných škôl projektudo ktorých patrí aj naša škola- sa začali na jeseň s príchodom nového školského roku. Základné a stredné školy v Malackách, Partizánskom, Banskej Bystrici a v obci Jovsa postupne hosťujú putovné tvorivé dielne, ktoré interaktívnymi metódami priblížia žiakom a žiačkam globálne témy, na ktoré je projekt zameraný. Dôležitú úlohu v projekte hrajú dobrovoľníčky a dobrovoľníci, ktorí vedú jednotlivé workshopy na školách.

          Náš projekt chceme zamerať na premenu klasickej školskej záhrady na miesto oddychu, hier, vyučovania „pod modrým širákom.“ Na tomto projekte budeme participovať s viacerými subjektami.

          Jednou z hlavných úloh projektu AGŠ 2 je boj proti chudobe, boj proti detskej práci a ochrana práv detí. Túto problematiku môžu učitelia svojim žiakom priblížiť veľmi peknou videosekvenciou
           ROVNAKÍ A PREDSA INÍ.



          VYHODNOTENIE  ANKETY  O ODPADOCH

           

          v rámci dňa Pomôžme Zemi

           

          Sprievodnou aktivitou popoludní v našom EKO DNI bola aj anketa o odpadoch a ich triedení. Do ankety sa zapojilo 80 respondentov. Až 81 % opýtaných  triedi odpad.  Ale takmer dve tretiny si myslia, že nie je dostatočný počet kontajnerov na separáciu.  Pribilžne polovica si myslí, že odpad nie je vyvážaný načas. 35 % ale nestláča PET fľaše, Takmer 50 % vyhadzuje použité batérie a lieky, len 20 % nevie, čo sa vyrába z recyklovaného odpadu... Podrobné výsledky prieskumu nájdete TU.

          Siedmaci sa zamýšľali nad výsledkami prieskumu a hneď aj navrhovali možné riešenia. Kompetentné organizácie by mali zvýšiť počet kontajnerov na separáciu a častejšie by sa odpady mali aj odvážať.  Tiež by mali byť kontajnery rozlíšené na biele a farebné sklo. Na žlté kontajnery (určite viete, že sú na plasty), navrhujú vyrobiť nálepky informujúce verejnosť, že fľaše treba stlačiť, potom sa ich tam aj viac zmestí.  Verejnosť by mala byť viac informovaná, prečo treba napríklad rozlišovať biele a farebné sklo, čo sa dá vyrobiť z recykolvaných odpadov, koľko surovín a energie sa ušetrí. Napríklad aj nejakými nálepkami na kontajneroch alebo na výveskach pri nich.

          ŽSB

          Naša škola sa začala v školskom roku 2008/2009 angažovať v projekte Aktívne globálne školy. Prečítajte si o projekte viac...
          A ako to zatiaľ vyzerá si pozrite v našej fotogalérii TU.
           

          Pomôžme Zemi a ona sa nám odmení

           

          Projekt Aktívne globálne školy je partnerstvom medzi organizáciami v siedmich krajinách (Rakúsko, Česká republika, Anglicko, Malta, Poľsko, Slovensko a Thajsko). Cieľom projektu je spojiť jedinečný potenciál škôl pri riešení aktuálnych svetových problémov. V priebehu rokov 2006 až 2008 bola vyvinutá metodológia, ktorá bola následne uvedená do 200 škôl s 1000 učiteľmi a 17 000 žiakmi. Materiály (metodická príručka a DVD film) poslúžia učiteľom ako praktické pomôcky pri podpore globálneho vzdelávania v školských osnovách. Metodická príručka podporuje jednotlivé kroky poskytnutím širokého spektra metód, nápadov z vyučovacích hodín, odkazov na školské osnovy, pracovných listov či fotografií.

          Z troch možných oblastí zapojenia sa do projektu si naša škola vybrala klimatické zmeny.  Klimatické zmeny majú dopad na nás všetkých a preto aj žiaci z našej školy môžu byť súčasťou riešenia. Aktívne globálne školy používajú jednoduchý, na 3 krokoch založený prístup: oboznámenie sa, skúmanie a konanie. Žiaci sú vedení k skúmaniu rozvojovej problematiky a objavovaniu možností riešenia globálnych problémov. Pre našu školu sme navrhli nasledujúcu víziu.

           

          1. krok: Oboznám sa

          V priebehu  mesiacov november až december sa žiaci a učitelia oboznámia s globálnymi témami z rôznych uhlov pohľadu používajúc údaje, ako sú texty, mapy, grafy, fotografie alebo film. Žiaci si môžu dať test o klimatických zmenách (TEST), na hodine práca s počítačom urobia plagát pre verejnosť, uverejnia článok v školskom časopise Šípkar o zapojení sa do projektu. (test v inej podobe)

           

          2. krok: Preskúmaj

          V priebehu mesiacov január až február bude vytvorený z radov žiakov EKOtím, ktorý bude mať za úlohu sledovať šetrenie elektrickou energiou (chodby, triedy, WC...) a vodou (kvapkajúce vodovodné kohútiky, tečúce WC). Bude určený tím na pravidelné odnášanie plastov do centrálnej zberne. Deti sa musia naučiť plastové fľaše dôsledne stláčať. V každej triede bude škatuľa na papierový odpad, bude určená dvojica žiakov, ktorá bude každé dva týždne odnášať nazbieraný papier do miestnosti na to určenej.

          Odpady vznikajú pri každej ľudskej činnosti vo výrobnej i spotrebiteľskej sfére. Jednou zo surovín, ktorá končí v odpade je aj hliník. Nezanedbateľnou výhodou recyklácie je okrem šetrenia prírodných zdrojov aj ochrana životného prostredia.

          Za účelom výchovy žiakov k ochrane a tvorbe životného prostredia a vytvorenia trvalých návykov pri separácii odpadov a druhotných surovín, bol na našej škole vytvorený projekt, ktorý sme nazvali MALBALL. MAL ako Malinovského ulica školy, v tom AL ako chemická značka hliníka, BALL ako guľa, lopta. Žiaci a učitelia sa rozhodli zbierať hliníkové fólie ako odpad každodennej spotreby. Z prinesených čistých hliníkových fólií – odpadov, robíme guľu, ktorú neustále zväčšujeme. Žiaci súťažia, kto ich nazbiera najviac a sú motivovaní koncoročným výletom do prírody. Dnes má MALBALL obvod 94 cm a váži takmer 2 kg. (22.11.2008)

          Na triednických hodinách ale aj na niektorých iných hodinách sa budú riešiť úlohy z metodickej príručky, robiť zaujímavé aktivity o klimatických zmenách. Napríklad aj na hudobnej výchove prostredníctvom internetu žiaci nájdu aj pesničky s príslušnou tematikou.

           

          3. krok: Konaj

          V priebehu  mesiacov marec až júl uskutočníme exkurzie do čističky odpadových vôd vo veľkých Bieliciach, tiež do triedičky plastov na sídlisku Šípok. Uskutočníme koncoročný zber papiera, objedáme zošity pre žiakov do ďalšieho ročníka vyrobené z druhotných surovín, vyhodnotíme zber alobalu. O našich aktivitách budeme informovať zriaďovateľa a pokúsime sa získať aspoň peniaze na ekologicky úsporné žiarovky a na opravu kvapkajúcich vodovodných kohútikov, či tečúcich WC.

           

          Veríme, že zapojenie sa do tohto projektu bude pre nás všetkých prínosom.

          Budeme sa učiť šetriť, chrániťpomáhať.

           

    • Kontakty

  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje