• ČÍTANIE



        • Čítanie

           Dôležitým predpokladom toho, aby sa dieťaťu darilo v čítaní je dosiahnutie určitej úrovne percepčno kognitívnych a motorických funkcií.  Najdôležitejším poznávacím procesom rozumového vývoja u detí predškolského a mladšieho školského veku  je zmyslové vnímanie, ktoré umožňuje dieťaťu vnímať okolitý svet, lepšie ho spoznávať, orientovať sa v ňom a rozumieť mu. Z hľadiska čítania je dôležitý rozvoj zrakového, sluchového vnímania, pravoľavej orientácie, zrakovej a sluchovej pamäti a senzomotorickej koordinácie ( oko-ruka).

          Na priebeh osvojovania čítania má vplyv mnoho faktorov – nedostatočne prežité učivo, nezrelé percepčno kognitívne funkcie, nevhodné vyučovacie postupy, predčasné nároky vyučujúcich a rodičov na plynulé čítanie, nedostatočná motivácia, rezignácia...

          Ak problémy nie sú prechodné a pretrvávajú dlho, je nevyhnutné zrealizovať komplexné vyšetrenie a diagnostiku s cieľom určiť v čom spočívajú problémy a ako ďalej postupovať.

                     Dôležité je uvedomiť si, že nestačí, aby dieťa viacej čítalo a porucha čítania sa odstráni. Je nevyhnutné hľadať podstatu problémov čítania. Porucha čítania je rezistentná na bežné vyučovacie postupy. Ak sa nediagnostikuje porucha učenia, podstata problémov a ich zdroje zostávajú skryté, potom vynaložená energia nezodpovedá konečnému efektu.

          Dyslexia

          Dyslexia je špecifická porucha učenia, ktorá vzniká zväčša na základe poruchy zrakovej percepcie – je porušené zrakové vnímanie, zrakové rozlišovanie, pravoľavá a priestorová orientácia, schopnosť analýzy a syntézy , zraková pamäť, mikromotorika očných pohybov a motorika artikulačných orgánov. Problémy sú aj s lateralitou a spoluprácou mozgových hemisfér, na všetko má negatívny vplyv i porucha koncentrácie pozornosti.

                      Dyslexia sa prejavuje problémami v čítaní. To je buď pomalé a namáhavé, neplynulé, s menším množstvom chýb – pravohemisférové čítanie – dyslexia typu P, alebo je rýchle, prekotné, so zvýšenou chybovosťou – ľavohemisférové čítanie- dyslexia typu Ľ.

          Pravohemisférové čítanie – pravohemisférová dyslexia – dieťa využíva prednostne pravú mozgovú hemisféru, ľavá nie je dostatočne aktivovaná. Táto aktivita je charakteristická pre predčitateľské obdobie a obdobie počiatočného čítania.  Dieťa v dôsledku toho zostáva na úrovni percepčných mechanizmov, ktoré sú typické pre pravú hemisféru – vnímanie zvukov, izolovaných hlások, rozlišovanie tvarov, písmen, priestorové usporiadanie. Deti čítajú presne, ale nápadne pomaly, pretože písmená pre nich nenadobudli symbolický charakter. Dyslektici pravohemisféroví prijímajú sluchové podnety prevažne ľavým uchom.

          Ľavohemisférové čítanie – ľavohemisférová dyslexia – typická pre vyspelejších  čitateľov – nedostatočné sú funkcie pravej hemisféry – nie sú dostatočne  zautomatizované percepčné mechanizmy. Deti čítajú rýchlo  ale s mnohými chybami. Sluchové podnety prijímajú prevažne pravým uchom.

           

          Deti s dyslexiou majú problémy aj s intonáciou a melódiou  vety – čítajú tak, že neklesajú hlasom, monotónne, nesprávne pracujú s dychom. Niekedy opakujú začiatky slov, preskakujú medzi riadkami, zle sa orientujú v texte.

          Typické dyslektické chyby:

          -          statické inverzie – zámeny tvarovo podobných písmen (b-d-p, a-o-e, m-n, h-k,

          -          kinetická inverzia – prešmyčky slabík  (kaleráb – kareláb)

          -          vynechávanie písmen, slabík, slov, viet

          -          vkladanie samohlások do zhluku spoluhlások

          -          nesprávne používanie dĺžňov a mäkčeňov

          -          domýšľanie  koncov slov

           

           

          Ďalšie problémy, ktoré majú deti sú v oblasti reprodukcii čítaného textu. Dieťa si nepamätá , čo čítalo, reprodukcia je nesprávna z dôvodu prílišného sústredenia dieťaťa na čítanie ako výkon, niekedy býva reprodukcia útržkovitá, strohá, niekedy vie dieťa reprodukovať text len za pomoci nápovedných otázok.  Môže sa prejavovať aj vplyv krátkodobej pamäti.

           

          Jedným zo sprievodných znakov dyslexie je dvojité čítanie – dieťa si prečíta slovo najskôr potichu a potom ho vysloví nahlas. Túto chybu je nevyhnutné odstrániť čo najskôr.

          Výkon dieťaťa môžu ovplyvniť aj poruchy reči, artikulačná neobratnosť. Deti potom zle čítajú , pretože zle vyslovujú.  V takom prípade je potrebné absolvovať logopedický výcvik.


          Ponúknuté linky obsahujú cvičenia na precvičenie čítania s porozumením. Deti s nimi môžu pracovať samostatne, cvičenia im poskytnú okamžitú spätnú väzbu.


          DOKONČI VETU VHODNÝM SLOVOM

          DOPLŇ VHODNÚ SLABIKU A VYTVOR SLOVO

           

          URČI, Z KOĽKÝCH SLOV SA SKLADÁ VETA


          NÁJDI SLOVO S OPAČNÝM VÝZNAMOM

           

          OZNAČ NEPRAVDIVÚ VETU

          ODPOVEDE NA OTÁZKY K TEXTU


          TVORENIE SLOV Z PÍSMEN

           

          URČI, KTORÉ VETY OPISUJÚ OBRÁZOK

           

          URČI POČET SLABÍK V SLOVE

           

          UTVOR SLOVO ZO SLABÍK

           

          VYBER VETU, KTORÁ OPISUJE, ČO VIDÍŠ

           

          VYBER K OBRÁZKU SPRÁVNU VETU


          VYBER NADPIS K OBRÁZKU

          KTORÉ SLOVO NEPATRÍ DO VETY?

           

    • Kontakty

  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje